1942
1942. gada 1. janvāris „Kurzemes Vārds”
Tramvaja sadursme ar maizes izvadītāju.
(rubrika: Liepājas dzīve)
Raiņa ielā, iepretim namam 35. «Centības» maizes izvadītājs Uzārts atstājis bez uzraudzības uz tramvaja sliedēm savu pajūgu. No pilsētas uz «Tosmari» braucis tramvaja vāģis, kuru vadījis Augusts Lagzdiņš. Vāģis uzbraucis pajūgam. Uzārtu sauc pie atbildības par pajūga atstāšanu bet uzraudzības.
1942. gada 3. janvāris „Kurzemes Vārds”
Divas satiksmes klizmas Jaungada dienā.
(rubrika: Liepājas dzīve)
1. janvāra vakarā uz Kara ostu braucošais tramvaja vāģis Nr. 12, kuru vadīja mašīnists Z. Moždreija, noskrēja no sliedēm. Vāģis bija pārpildīts braucējiem, kas tomēr nav cietuši. No depo izsauca strādniekus, kas vāģi iecēla atpakaļ sliedes. – Otrā satiksmes klizma notika Rožu laukumā. Kāda vieglā ormaņa kamanu sliece iesprūda tramvaju pārmijās. Pēc veltīgas nopūlēšanas izsauca ugunsdzēsējus, kas ar īpašām stangām kamanas izcēla. Tramvaju kustībā radās 16 min. liels nokavējums.
1942. gada 7. janvāris „Kurzemes Vārds”
Paziņojums par Liepājas ielu dzelzceļu tarifu likmēm.
Saziņā ar Kurzemes apgabala komisāru, nosaku braukšanai pa ielu dzelzceļiem Liepājā šādas tarifu likmes:
pamattarifa biļete vienreizējam braucienam – RM 0,05;
pazemināta tarifa biļete vienreizējam braucienam – RM 0,03;
pamattarifa pārsēšanās biļete vienreizējam braucienam – RM 0,07;
pazemināta tarifa pārsēšanās biļete vienreizējam braucienam – RM 0,04.
Pārsēšanās biļete dod tiesību 2 stundu laikā pārsēsties uz citu ielu dzelzceļa līniju brauciena turpināšanai citā virzienā.
Mēneša abonementa maksa ir RM 4,50 uz vienas līnijas, RM 6,– uz visām līnijām. Formas tērpu valkātāji maksā pilnu braukšanas maksu. Par pazeminātu maksu var braukt:
1) braucēji, kas pērk biļetes (arī retūrbiļetes) pirms pulksten 8 no rīta;
2) skolnieki, kam ir pastāvošiem noteikumiem atbilstošas apliecības, un bērni vecumā no 6 – 12 gadiem;
3) personas, kam braukšanai par pazeminātu tarifu pilsētas valde izsniegusi attiecīgas apliecības.
Bērni līdz 5 gadiem, braucot kopā ar pieaugušiem, vedami par brīvu. Retūrbiļetes maksa aprēķināma divkāršā apmērā no attiecīgā tarifa.
Tarifa likme stājas spēkā ar izsludināšanas dienu.
Liepāja. 1942 gada 6. janvārī.
J. Blaus, Liepājas pilsētas vecākais.
1942. gada 27. janvāris „Kurzemes Vārds”
Sniegputenis pārtraucis tramvaja satiksmi.
(rubrika: Liepājas dzīve)
Svētdienas vakarā Liepājā uznāca sniegputeņa vētra. Tramvaji kustību pārtrauca. Vakarrīt tramvaja līnijas darbinieki ar strādniekiem un sniega tīrāmo vāģi izbrauca attīrīt sliedes. Pēc pusdienas tramvaja satiksmi atjaunoja.
1942. gada 4. februāris „Kurzemes Vārds”
Maizes izvadātāja sadursme ar tramvaju.
(rubrika: Liepājas dzīve)
Maizes izvadātās Jāzeps Uzārs Raiņa ielā, pie nama 35, atstājis blakus tramvaja sliedēm savu pajūgu, bet pats ienesis veikalā maizi. No garāmbraucoša tramvaja vāģa izbijies zirgs un uzgājis uz tramvaja sliedēm. Tramvaja vāģis skāris pajūgu. Sadursmē ievainots zirgs, bet tramvaja vāģim izdauzītas rūtis. Miertiesnesis Uzāru, par zirga atstāšanu uz ielas bez uzraudzības, sodīja ar 15 RM vai 10 dienu aresta.
1942. gada 10. februāris „Kurzemes Vārds”
Sniegputenis apgrūtina tramvaja kustību.
(rubrika: Liepājas dzīve)
Svētdien vakarā, pēkšņi uznākušā sniegputeņa dēļ, tramvaji apgrozījās ar nokavējumu. Vakarrīt tramvaju līnijas bija pilnīgi aizputinātas. Vietām uz sliedēm bija sadzītas augstas kupenas. Vakar sliedes notīrīja un tramvaja kustību pakāpeniski atjaunoja.
1942. gada 14. februāris „Kurzemes Vārds”
Sniegputeņa negaiss apputinājis satiksmi
Nakti uz piektdienu un vakar visu dienu plosījās 10 balles stipra dienvidu vētra ar sniegputeni. Vietām sniegu sadzina cilvēka augstumā. Vilcieni pienāca ar novēlošanos. Aizputes un Rucavas vilcieni vakar bija pārtraukuši satiksmi. Pie sliežu atrakšanas bija nodarbināti daudz strādnieku. Paredzams, ka šaursliežu vilcieni šodien satiksmi vārēs atjaunot. Arī pa zemesceļiem vakar satiksme bija traucēta. Pie lielceļu attīrīšanas vakarrīt stājās Ceļu direkcijas 4. rajons. Darbojās arī sniega arkls. Grūtības sagādāja nerimstošā vētra, kas drīz vien atraktos ceļus atkal aizputināja. Sniegputeņa vētrā uz Liepājas ezera vakar nomaldījās daži meža braucēji. Putenis ceļā uz Liepāju pārsteidzis dažus automobiļus. Mašīnas pūlējušās visu nakti, līdz nokļuvušu Liepājā. Vakar pārsteigumu piedzīvoja arī rindā stāvētāji. Starp pēdējiem izdarīja pēkšņu kontroli un fiziski spēcīgākos norīkoja sniega rakšanas darbos. Kontrolēja arī gājējus ielās. Vairākus dīkdieņus nekavējoši izsūtīja sniegu rakt. Vakar visu dienu bija pārtraukta arī tramvaja kustība.
1942. gada 15. februāris „Kurzemes Vārds”
Atjaunota šaursliežu vilcienu satiksme.
(rubrika: Liepājas dzīve)
Sniegputeņa dēļ aizvakar pārtraukto Kuldīgas, Aizputes un Rucavas dzelzceļu satiksmi, pēc ceļu notīrīšanas, vakar atjaunoja. Vilcieni pienāca un aizgāja parastā kārtībā. Tramvaju kustība arī vakar bija vēl pārtraukta un turpinājās aizputināto sliežu atrakšana. Satiksme ielās apgrūtināta. Sniegputeņa dēļ vietējos pārtikas tirgos divas dienas nebija neviena iebraucēja. Tiešā satiksme ar Liepāju pāri ezeram pārtraukta, jo visi iebrauktie ceļi aizputināti
1942. gada 17. februāris „Kurzemes Vārds”
Atjaunota tramvaju kustība.
(rubrika: Liepājas dzīve)
Kopš pagājušās piektdienas lielāks skaits elektrības uzņēmuma kalpotāju un strādnieku strādāja pie aizputināto tramvaju sliežu atrakšanas. Svētdien tramvaja satiksmi pilsētā izdevās pa daļai atjaunot. Vakar sāka atrakt sliedes arī uz Kara ostas līnijas. Paredzams, ka šodien tramvaja satiksmi varēs atjaunot pilnīgi.
1942. gada 15. marts „Kurzemes Vārds”
Tramvaja pasažieru ievērībai
(rubrika: Liepājas dzīve)
Sakarā ar šodien notiekošām Varoņu piemiņas dienas svinībām Ziemeļu kapsētā, tramvaja satiksmi uz Kara ostas līnijas no pulksten 7,45 līdz pulksten 11 uzturēs no Rožu laukuma līdz «Pluto» fabrikai.
1942. gada 16. aprīlis „Kurzemes Vārds”
Tramvaja vāģī aizturēts ar pašdedzinātu degvīnu.
(rubrika: Liepājas dzīve)
Kāds policijas darbinieks aizturēja tramvaja vāģī Polikarpu Litvjakovu no Jūrmalas ielas 22. P. bija piedzeries. Dzērumu izgulēt viņu ievietoja prefektūrai aresta telpās. Pie Litvjakova atrada gumijas termaforu, pildītu ar 2 litriem pašdedzināta degvīna. Litvjakovu nodeva tiesai
1942. gada 17. jūnijs „Kurzemes Vārds”
Paziņojums par Liepājas pilsētas ielu dzelzceļu tarifu likmēm
Saskaņā ar Austrumzemes reihskomisāra 1941. gada 11. septembra vispārējo rīkojumu par cenu un algu nokārtojumu Austrumzemē un Kurzemes novada komisāra 1942. gada 3. jūnija rakstu, noteikti šādi Liepājai pilsētas ielu dzelzceļa tarifi:
I. Biļetes.
1) vienreiz. braucienam pilns tarifs RM 0,10, pazemināts tarifs ,, 0,05
2) ar pārsēšanos
„ „ pilns tarifs „ 0,15
„ „ pazemināts tarifs ,, 0,07
Šie tarifi spēkā ar 1942 gada 18. jūniju.
II. Mēnešu abonementa kartītes.
a) 1. brauc. pa vienu līniju RM 6,–
2. brauc. pa divām līnijām „ 9,–
b) Strādnieki un kalpotāji ar mēnešalgu līdz RM 90, – maksā par 2 braucieniem diena no dzīves vietas līdz darba vietai un atpakaļ:
- braukš. pa vienu līniju RM 2,80
2. braukš. pa divām līnijām ,, 3.50
Šis likmes spekā ar 1942 g. 1. jūliju. Pārsēšanās biļetes dod tiesību pārsēsties brauciena turpināšanai no vienas līnijas uz otru 2 stundu laika no biļetē uzrādītā laika.
III. Tiesības braukt par pazeminātu maksu Liepājas ielu dzelzceļos ir:
1. skolēniem no dzīves vietas uz skolu un otrādi, kā arī bērniem no 5 – 12 gadiem.
2. karavīriem un valsts darba dienesta locekļiem.
3. personām ar no Liepājas pilsētas valdes izsniegtām apliecībām.
Bērniem līdz 5 gadu vecumam pieaugušu personu pavadībā par braucienu nav jāmaksā.
Pazemināta tarifa mēneša abonementu kartītes strādniekiem un kalpotājiem ar izpeļņu līdz RM 90, – mēnesī izsniedz tikai caur darba vietām uz attiecīgu pieprasījumu blanku pamata, kuras saņemamas Liepājas pilsētas satiksmes uzņēmumā – Liepājā, Rīgas ielā Nr. 59. istabā Nr. 4, otrā stāvā.
Pārpratumu novēršanai līdz strādnieku mēnešu abonementu kartīšu ievešanai, t.i. laika no 1942. gada 18. jūnija līdz 30. jūnijam ir spēkā speciāli sekojoši noteikumi:
par visām biļetēm, kuras pērk darbdienā no ielu dzelzceļa kustības uzsākšanas līdz pulksten 8 rītā, jāmaksā:
1) par vienreizēju braucienu RM 0,05
2) par vienreiz. brauc. ar pārsēšanos ,, 0,07
Ar minēto tarifu likmju spēkā stāšanos atceltas 1942. gada 7. janvāra publicētās tarifa likmes.
Liepāja. 1942. gada 16. jūnijs.
J. Blauc, Liepājas pilsētas vecākais.
1942. gads 1. jūlijs „Kurzemes Vārds”
Tramvaja sadursme ar smago ormani.
(rubrika: Liepājas dzīve)
Tirgoņu ielā, iepretim izdegušā bijušā armijas ekonomiskā veikala vārtiem, tramvaja vāģis Nr. 1, kuru vadīja Krišs Pilskalns, sadūrās ar smaga ormaņa Jēkaba Eidiņa, iedz. Terēzes ielā 16, pajūgu. Salauza ratu pakaļējo daļu.
1942. gads 12. jūlijs „Kurzemes Vārds”
Ka saimniekojusi Liepājas pilsēta
Liepājas pilsētas valdes finansu nodaļas vadītājs J. Ābelītis par nodaļas darbību atbrīvotajā gadā mums izteicās:
(...)
Pēc vienu gadu ilgās saimniekošanas finansu nodaļa tagad var atskatīties uz redzamiem panākumiem. Liepājas pilsētas atbrīvota gada budžets līdzsvarots uz RM 4.883.780. Izglītības veicināšanai izdota RM 690.000. Lielāki naudas līdzekļi izlietoti jaunu mācības līdzekļu iegādei, skolu remontiem, skolēnu stipendijām un trūcīgo skolēnu ēdināšanai. Veselības aizsardzībai izdots RM 974.380. Lielākās sumas izdotas pilsētas slimnīcas, ambulances, tuberkulozes apkarošanas aizgādpunkta un bērnu siles uzturēšanai, kā arī sanitāro apstākļu uzlabošanai. Sociālai nodrošināšanai izdots RM 301.410. Puse no šis sumas izdota darba nespējīgo dzīves grūtdieņu atbalstīšanai. Lielākos izdevumus prasījusi komunālā un dzīvokļu saimniecība – RM 2.110.530. Vairāki komunālie uzņēmumi, kā, piemēram, tramvajs, gāzes iestāde, kanalizācijas un asenizācijas nozare, tirgi, lombards u. c. pagājušajā gadā darbojās ar zaudējumiem. Prāvas sumas izdotas karā cietušo ēku atjaunošanai, dzīvokļu remontiem un ielu izbūvei. Pilsētas izdaiļošanai izdota RM 100.000. Sporta veicināšanai pilsētas valde izdevusi RM 3000, kas galvenā kārtā izlietoti pilsētas sporta stadiona izbūvei.
(...)
1942. gads 17. jūlijs „Kurzemes Vārds”
Cietusi tramvaja konduktore.
(rubrika: Liepājas dzīve)
Ielu dzelzceļa konduktorei Annai Putiks, no Kr. Valdemāra ielas 56, tramvaja gala punktā, pie Kalpaka tilta no muguras puses uzskrējis virsū piekabināmais vāģis un saspiedis kreiso kāju. Cietušo nogādāja slimnīcā.
1942. gada 12. augusts „Kurzemes Vārds”
Satiksmes nelaime
(rubrika: Liepājas dzīve)
Rīgas un Tirgus ielu stūrī tramvaja vāģis Nr. 15 ar kāpsli aizķēra 83 gadu veco Bārbu Kugrens no Parka ielas 8. Vecīti notrieca pie zemes. Cietušo nogādāja slimnīcā. Ievainojumi nav bīstami. Nelaime notika aiz vecītes neuzmanības.
1942. gada 15. augusts „Kurzemes Vārds”
Neprot uzvesties
(rubrika: Liepājas dzīve)
Miķelis Sungalis no Pļavu ielas 105, dzērumā pie tramvaja piestātnes nolamājis Mariju Sproģi. Viņš policijai neuzrādījis dokumentus un traucējis satiksmes kustību. 2. iecirkņa miertiesnesis Sungali sodīja ar 20 RM vai maksāt nespēšanas gadījumā ar 19 dienām aresta.
1942. gads 18. augusts „Kurzemes Vārds”
Lecot no ejoša tramvaja, cietusi vecīte.
(rubrika: Liepājas dzīve)
74 gadu vecā Māre Lejnieks, no Buru ielas 6, Plkv. Kalpaka ielā, iepretim «Pluto» fabrikai, izlēkusi no ejoša tramvaja. Lēciens bijis kļūmīgs. Vecītei slīdējusi kāja un viņa iekrita starp tramvaju un piekabināmo vāģi. Vāģi nobremzēja un nelaimīgo izvilka no vāģa apakšas. Cietušo ievietoja slimnīcā.
1942. gada 22. augusts „Kurzemes Vārds”
Traucējis tramvaja vāģa vadītāju
(rubrika: Liepājas dzīve)
Prefektūrai aresttelpās ievietota Johans Rungains no Kr. Valdemāra ielas 43. R. iereibušā stāvoklī traucējis tramvaja vāģa vadītāja Grigorjeva darbību. Rungaini nodeva tiesai.
1942. gada 9. oktobris „Kurzemes Vārds”
Nelaimes gadījums
(rubrika: Liepājas dzīve)
Pilsētas slimnīcā ievietots 33 gadu vecs Jorens Rozentāls no Kr. Valdemāra ielas 59. Braucot pārpildītā tramvajā, viņu uz kāpnēm skāris elektriskās līnijas stabs. R. ievainota galva.
1942. gads 24. decembris „Kurzemes Vārds”
Paziņojums
(rubrika: Liepājas dzīve)
Paziņoju, ka ielu dzelzceļa satiksmi šā gada 24. decembrī pārtrauks pulksten 20. un 25. decembrī uzsāks pulksten 9. 26. un 27. decembrī satiksme noritēs kā parastās svētdienās.
J. Blaus, Liepājas pilsētas vecākais.
1942. gada 31. decembris „Kurzemes Vārds”
Paziņojums
(rubrika: Liepājas dzīve)
Paziņoju, ka ielu dzelzceļa satiksmi šā gada 31. decembrī pārtrauks pulksten 20 un 1943. gada 1. janvārī uzsāks pulksten 9.
J. Blaus, Liepājas pilsētas vecākais.