1947
1947. gada 3. janvāris „Komunists”
Pa ielu dzelzceļu šogad apgrozīsies daudz vairāk motorvāģu!
(rubrika: Liepājas pilsēta un apriņķī)
Ar pilsētas Izpildu Komitejas lēmumu, sākot ar 1947. gadu Liepājā jāpārkārto ielu dzelzceļa kustība un jāpaātrina vagonu apgrozība.
Lai šo lēmumu izpildītu, Tramvaja parka kolektīvs sācis nolietoto vagonu atjaunošanu un pārbūvēšanu. Šogad paredzēts laist. apgrozībā vēl 6 motorvāģus.
Pēc izstrādātiem un apstiprinātiem projektiem, līdzšinējo 2 motoru vietā vagonus dzīs tikai viens spēcīgāks motors. Jaunā tramvaja motoru konstrukcija praksē labus rezultātus uzrādījusi jau Daugavpils ielu dzelzceļā.
1947. gada 26. janvāris „Komunists”
Mūsu pilsētas ikdiena
(...)
Laikrakstu „,Komunists” un ,,Sovetskaja Latvija” redakcijas spraudušas sev uzdevumu lasītājiem parādīt vienu mūsu pilsētas darba dienu. Par šo dienu izraudzīja 21. janvāri.
(...)
Pilsētas transports
Pilsētas ielās vel nakts klusums, kad Liepājas ielu dzelzceļa kustības darbinieki sāk savas dienas gaitas. Vagonu vadītāji un konduktori Tramvaju parkā ierodas jau vairākas desmit minūtes pirms pl. 6. Braucienam paredzētie vagoni pirms došanās ceļā rūpīgi jāpārbauda, tāpat laikus jāsaņem pasažieru biļetes. Kad viss kārtībā, atveras depo vārti. Pirmais motorvagons, kuru vada b. Meiers, tramvaja depo atstāj tieši pl. 6 un 5 minūtēs, lai dotos pēc fabrikas strādniekiem uz Līves laukumu. Nedaudz minūtes vēlāk tanī pat virzienā dodas otrais motorvāģis ar mašīnistu b. Kūru. 21. janvāra rītā no tramvaja depo izbrauc vēl četri motorvāģi ar trijiem piekabināmiem vāģiem. Viņu maršruts Lives laukums — Brīvības iela.
Pulksten 8 rītā ielās sākas dzīvāka kustība. Un tramvajā biļetes pieprasa jau skolēni, iestāžu darbinieki un nama mātes.
Nepārtraukti 16 stundas katrs tramvaja vagons dodas no viena līnijas gala līdz otram. Bet vagoni vienmēr ļaužu pārpildīti.
Kad pienācis vakars un pilsētas ielās apklususi rosme, pēdējais tramvaja vāģis atgriežas savā izejas punktā. Pulkstenis rāda 22 un 30 minūtes, kad norēķinu par pārdotām biļetēm sniedz pēdējā kasiere.
Saskaitot šinī dienā pārvadāto pasažieru skaitu, kasieris atzīmē grāmatā skaitli 9236.
(...)
1947. gada 22. februāris „Komunists”
Rīdzinieku palīdzība
(rubrika: Liepājas pilsēta un apriņķī)
Ātrāk atjaunot ielu dzelzceļu satiksmi uz visām pilsētas līnijām liepājniekiem palīdz arī Rīgas Tramvaja tresta strādnieki. Viņi šajās dienās Liepājas Tramvaju parkam nodos divus spēcīgus tramvaja vagonu motorus. Tas dos iespēju papildināt mūsu pilsētas ielu dzelzceļa ripojošo sastāvu ar diviem motorvagoniem un atkal atjaunot satiksmi pa līniju Uzvaras laukums – Sarkanarmijas iela līdz bijušās Kara ostas rajonam. Tramvaja satiksmi uz minētās līnijas paredz atklāt jau nākamajā mēnesī.
1947. gada 22. jūnijs „Komunists”
Iztaisnos un salabos Liepājas tramvaja sliežu ceļu
(rubrika: Liepājas pilsēta un apriņķī)
Nesen Liepājas pilsētas tramvaja parka darbinieki izņem ielu dzelzceļa sliedes Graudu ielā.
Izņemtās sliedes Mietos tramvaja sliežu ceļa iztaisnošanai pie Tirdzniecības tilta (Jaunliepājas pusē), kā arī sliežu ceļu salabošanai dažos citos ceļu posmos. Ielu dzelzceļa sliežu ceļu labos tanīs vietās; kur tas nolietojies un apgrūtina satiksmi. Lielāki labošanas darbi notiks Siena tirgū, Rīgas ielā, Brīvības ielā u. c.
Izņemot sliedes Graudu ielā, Tramvaja pārvalde ieguvusi' vairāk kā 250 metru labu sliežu un ap 200 metru nedaudz bojātu.
1947. gada 13. jūlijs „Komunists”
Uzlabos un paplašinās ielu dzelzceļu satiksmi
(rubrika: Liepājas pilsēta un apriņķī)
Šinīs dienās Liepājas tramvaju pārvalde no Rīgas saņēmusi jaunus tramvaju elektromotorus. To iebūvēšana tramvaju vagonos jau uzsākta.
Tuvākajā laikā ekspluatācijā nodos sešus jaunus motorvagonus. Ekspluatācijā esošo motorvagonu skaita palielināšanā ievērojami uzlabos ielu dzelzceļu satiksmi līnijā Brīvības iela – Līvas laukums.
Bez tam Rīgas galvenās Architekturas pārvaldes projektu birojs izstrādā arī projektu jaunbūvējamai ielu dzelzceļu līnijai uz Cukurfabriku.
1947. gada 10. augusts „Komunists”
Tramvaja un autobusu tīkla paplašināšana Liepājā
Liepājas pilsētas saimniecība no 1914. gada pakāpeniski slīdēja lejup. Dzīvokļu būvniecībai, labierīcībām, satiksmes uzlabošanai nepiegrieza vajadzīgo uzmanību, tās neuzturēja kārtībā; nerunājot nemaz par kapitālceltniecību, rekonstrukciju. Viss tas pakāpeniski pasliktināja darbaļaužu sadzīves apstākļus. Sevišķi smags liepājniekiem bija vācu okupācijas laiks, kad sagrāva pilsētas saimniecību, pārtrauca tramvaja un autobusu satiksmi.
Pēc vācu okupantu padzīšanas, atjaunojoties padomju varai, partija un padomju valdība darīja un arī tagad dara visu iespējamo, lai ātrāk atjaunotu Liepājas saimniecību, uzlabotu mūsu pilsētas iedzīvotāju sadzīves apstākļus. Liepājas iedzīvotāji, aktīvi iesaistījušies lielajā tautas saimniecības atjaunošanas darbā, pārvar grūtības, likvidē kara postījumus.
Pilsētas jaunuzbūves un atjaunošanas plānā svarīga vieta ieradīta satiksmes uzlabošanai pilsētā, tramvaju un autobusu līniju paplašināšanai Liepāja aizņem samērā plašu platību, tai ir vairākas priekšpilsētas no kurām iedzīvotājiem, bez priekšzīmīgi atrisināta vietējās satiksmes jautājuma, nav iespējams ātrā laikā nokļūt pilsētas centrā vai savās darba vietās. Vissliktākā stāvoklis šajā ziņā Ziemeļu priekšpilsētas iedzīvotājiem, sevišķi rudens un ziemas mēnešos. Tie, kas mūsu pilsētā saimniekoja buržuāziskās Latvijas un vācu okupācijas laikā, šim jautājumam i neveltīja vajadzīgo uzmanību, satiksmes tīklu neremontēja, nerūpējās par tā tālāku paplašināšanu.
Tramvaja ripojošais sastāvs, elektrosaimniecība, gaisa trosa, sliežu ceļi gadu plūsmā nolietojis! Beidzot, 1944. gada pavasarī tramvaja satiksmi pilsētā pilnīgi pārtrauca.
Tikai pagājušajā gadā izdevās tramvaja satiksmi atjaunot. Tālākai tās izveidošanai, paplašināšanai valsts asignējusi ap miljona rubļu.
Šos līdzekļus izlietojot, vispirms paredzēts tramvaja tīklam pievienot Ziemeļu priekšpilsētas rajonu. Jau sastādīts būvprojekts, natūrā nosprausta trase, kura ies pa Sarkanarmijas, Emigrantu, Ventspils, Ziemupes ielām līdz Cukurfabrikas šosejai 4,2 km kopgarumā. Arī vajadzīgie būvmateriāli sagādāti pietiekamā daudzumā — sliedes 2 km garam ceļa posmam, visam garumam gaisa vads, gulšņi u. t t. Daudz darba prasīs zemes darbi, kuri sastāda 75% no visa darba apjoma
Šo darbu veikšanai vajadzīgs ap 200 strādnieku ar nepieciešamiem transporta līdzekļiem. Minēto tramvaja līniju paredzēts izbūvēt un nodot ekspluatācijā 1948. gadā.
Pats par sevi saprotams, ka ar tramvaju tīkla paplašināšanu vien galīgi nebūs atrisināts satiksmes jautājums pilsētā, jo tā līnijas nav iespējams visās ielās iekārtot, šim darbam vajadzīgi speciāli techniskie satiksmes priekšnoteikumi. Daudzas mūsu pilsētas ielas ir tā izbūvētas, ka tās šiem techniskajiem satiksmes noteikumiem neatbilst, tās pārāk šauras, nelīdzenas u. t. t.
Tāpēc paredzēts paplašināt arī autobusu satiksmi pilsētā. Patreiz pilsētā satiksmi uztur nedaudzi autobusi, kuri galvenā kārtā apkalpo attālākas pilsētas rajonus. Tuvākā laikā šo skaitu palielinās, atklās jaunas līnijas.
Neatlaidīgi strādājot, sistemātiski uzlabojot iedzīvotāju sadzīves apstākļus, līdz. Staļina ceturtās piecgades beigām satiksmes jautājums Liepājā būs pilnīgi atrisināts, tā būs izveidota priekšzīmīgi.
V. Bils.
1947. gada 2. septembris „Komunists”
Palielina tramvaja vagonu skaitu
(rubrika: Liepājas pilsēta un apriņķī)
Liepājas Tramvaja parka darbinieki nemitīgi rūpējas par ielu dzelzceļa satiksmes uzlabošanu,, ripojošā sastāva atjaunošanu un nodošanu ekspluatācijā.
Pirms dažām dienām pabeidza remontēt un nodeva ekspluatācijā divus motora vagonus regulārai satiksmei līnija Uzvaras laukums – bijušā Kara Osta.
Tuvākā laikā ekspluatācijā nodos vēl divus motorvagonus.
Ar to Liepājas pilsētā tramvaja satiksme ievērojami uzlabosies.
1947. gada 5. oktobris „Komunists”
Apņemšanās izpildīta 3 dienas pirms termiņa
(rubrika: Liepājas pilsēta un apriņķī)
Tramvaja līnija rajonā no skārņiem līdz Siena tirgum bija nolietojusies. Sliežu ceļa atjaunošanu šajā posmā apņēmās veikt Tramvaju parka ceļu meistara b. Buka brigāde.
Lai ātrāk pabeigtu ceļa labošanu un novērstu radušos satiksmes traucējumus, minētā brigāde strādāja trieciena tempā. Savu apņemšanos – ielikt jaunas sliedes 250 m garajā tramvaja ceļa posmā – brigāde izpildīja 3 dienas pirms plānā paredzētā laika.
1947. gada 2. novembris „Komunists”
Uzpoš tramvaja vagonus
(rubrika: Liepājas pilsēta un apriņķī)
Tramvaju parka darbinieki apņēmušies līdz 7. novembrim pārkrāsot visus pilsētas tramvaja vagonus zilā krāsā, kā arī uzlabot tramvaja satiksmi, palielinot uz līnijas motorvagonu skaitu.
Uz Oktobra svētkiem tramvaja depo strādnieki nodos ekspluatācijā vēl 2 motorvagonus. Bez tam līdz 7. novembrim pārkārtos satiksmi uz līnijas bijušā Karaosta – Uzvaras laukums. Līdz šim pie dzelzceļa pārbrauktuves Raiņa ielas galā nebija automātisko signalizācijas ierīču. Tādēļ tramvaja kustība pāri dzelzceļa sliedēm bija noliegta. Šinīs dienās vajadzīgas signalizēšanas ierīces uzstādīs, un tramvaja satiksme uz minētās līnijas notiks bez traucējumiem.
1947. gada 14. novembris „Komunists”
Pilsētas Tramvaja pārvaldes kolektīva izvirzītais kandidāts
Lielā pacilātībā vakar notika Liepājas tramvaju darbinieku sanāksme, kurā par kandidātu pilsētas vēlēšanu komisijai izvirzīja PSRS Augstākās Padomes deputātu b. Vladislavu Aleksandra dēlu Līgutu, šīs darba vietas direktoru.
Pēc Partijas pilsētas komitejās pārstāvja b. Frickava referāta par paredzamajām vietējo Padomju vēlēšanām, runāja mechaniskā cecha meistars virpotājs-stachanovietis b. Krigeris.
– Biedra Līguta vārds pazīstams ikvienam liepājniekam. Ar neatlaidīgu darbu un centību viņš no vienkārša fabrikas strādnieka izaudzis par valsts un sabiedrisku darbinieku, – teica runātājs. – Uzstādot viņu par kandidātu pilsētas vēlēšanu komisijai, droši varam paļauties, ka viņš arī tur savus uzdevumus veiks priekšzīmīgi, augstā pienākuma apziņā.
Kā krietnu saimniecisku un sabiedrisku darbinieku – tādu, kam vienmēr rūpējis arī savas dzimtās pilsētas uzplaukums, b. Līgutu raksturoja un viņa kandidatūru atbalstīja atslēdznieks b Ulmanis, tramvaja kustības kontroliere b. Branteviča un elektromontieris b. Hochlovs.
Sapulces vienbalsīgs lēmums – izvirzīt biedru Vladislavu Aleksandra dēlu Līgutu par pārstāvi pilsētas vēlēšanu komisijā.
A. Veldre
1947. gada 13. decembris „Komunists”
Uzlabot pilsētas tramvaja darbību
(rubrika: Mums raksta)
Tramvaja kustība Liepājas pilsētā vēl neapmierina tramvaja pasažierus un bieži vien no tiem nākas dzirdēt pamatotus iebildumus.
Tā, nesen vagons Nr. 101 piestātnē pie stacijas uzņēma pasažierus, no tiem iekasēja brauciena maksu, bet pie Tramvaja depo uzaicināja pasažierus izkāpt. Vagons iebrauca depo. Pasažieriem bija jāturpina ceļš kājām. Līdzīgu gadījumu nācās piedzīvot arī dažas dienas vēlāk ar vagonu Nr. 115, kad pasažieriem lika izkāpt pēdējā piestātnē Jaunliepājas pusē pie tilta.
Tāpat nereti novērots, ka vislielais vairums apgrozībā esošo vagonu kustas vienā virzienā, un pilsoņiem ļoti ilgi nākas gaidīt uz to atgriešanos. Sevišķi tas atgadās rītos pēc pulksren 8.
Neizprotama un pasažieriem ļoti neizdevīga ir arī Liepājas tramvaja noteiktā biļešu cena atsevišķi par Jaunliepāju un Vecliepāju. Ja kādam nepieciešams braukt pāri tiltam, kaut vai tikai līdz pirmajai piestātnei Vecliepājas vai Jaunliepājas pusē – tomēr jāpērk divas biļetes. Tāda kārtība nav nevienā citā mūsu valsts pilsētā.
Jāpanāk, lai tramvaja satiksmi uzlabotu, lai tramvaja biļetēm noteiktu vienotu cenu.
L. Sala
1947. gada 15. decembris „Komunists”
Uzplaukst jauna dzīve
(Liepājas pilsētas pagātne, tagadne un nākotne)
4. nodaļa: Tautas laime
(...)
Ļoti īsā laika atjaunots okupantu pilnīgi sapostītais tramvajs. Bet pilsēta aug, tai trūkst transporta, kaut arī šī gada deviņos mēnešos Liepājas tramvajs pārvadājis 4,200 tūkstošus pasažieru, divi reiz vairāk nekā 1933. gadā. Nākošajā, 1948. gadā izbūvēs jaunu, 4,2 km garu līniju, kas savienos centru ar Cukurfabriku. Ievērojami palielināsies autobusu skaits.
(...)