1950
1950. gada 1. janvāris „Komunists”
Pretim jaunam uzvarām
Šodien, vērtējot 1949. gadā paveikto, Liepājas darbaļaudis ar lepnumu var teikt, ka aizvadītais gads bijis panākumiem vēl bagātāks neka visi iepriekšējie pēckara gadi, ka izcilas sekmes gūtas visās tautas saimniecības un kultūras dzīves nozarēs.
Diendienā kāpinot darba ražīgumu, neatlaidīgi cīnoties par pašizmaksas pazemināšanu, par produkcijas labāku kvalitāti, rūpniecības un transportā uzņēmumi jau pārsnieguši piecgades pēdējam gadam plānoto ražošanas līmeni un ar uzviju izpildījuši 1949. gada plānu. Sociālistiskajā sacensībā sevišķi labus panākumus guvuši mūsu pilsētas pirmrindas uzņēmumu – Korķu un linoleja fabrikas, sērkociņu fabrikas «Baltija», Tirdzniecības ostas un Tekstila un galantērijas rūpniecības kombināta kolektīvi, kas savas saistības izpildīja pirms termiņa.
(...)
Ievērojami panākumi sasniegti arī pilsētas dzīvokļu un komunālajā saimniecībā. Izremontēti 282 nami, dzīvokļu kārtējo remontu plāns izpildīts par 164%, nodota ekspluatācijā jauna mechanizēta veļas mazgātava, uzsākts celt jauna skola Ziemeļu priekšpilsēta. Pagājušajā gadā izremontētas visas trīs pilsētas pirtis un sākta pirts atjaunošana un rekonstrukcija Jelgavas ielā. Pilsētas uzņēmumi, iestādes un iedzīvotāji pagājušajā gadā saņēma par 33% vairāk elektroenerģijas nekā 1948. gadā, pilsētas nomalēs ierīkoti 50 jauni ielu apgaismošanas punkti. Tāpat ievērojami uzlabota tramvaju satiksme. Gada laikā atjaunoti un nodoti ekspluatācijā 2 motorvagoni un 3 piekabes, pārvadāti vairāk nekā 6,5 miljoni pasažieru. Gada beigās iesāka jaunās tramvaju līnijas būvi uz Cukurfabriku. To paredzēts nodot ekspluatācijā līdz Padomju Latvijas 20. gadadienai.
(...)
1950. gada 5. februāris „Komunists”
Pašdarbība Liepājas tramvaja pārvaldē
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Liepājas tramvaja pārvaldes pašdarbības kolektīvs vēlēšanu dienai gatavo jaunu programmu. Dramatiskā pulciņa dalībnieki b. Reinfelda vadībā iestudē A. Brodeles lugu «Aģitators», bet tautisko deju pulciņš b. Putniņas vadībā mācās latviešu tautas dejas.
1950. gada 16. februāris „Komunists”
Tramvaju pārvalde gatavojas vēlēšanām
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Ar jauniem darba sasniegumiem PSRS Augstākās Padomes vēlēšanu dienu - 12. martu apņēmies sagaidīt Tramvaja pārvaldes kolektīvs. Šajā dienā strādnieki un kalpotāji liepājniekiem nodos jaunu darba velti. Tramvaja depo kolektīvs b. Kapuna vadībā apņēmies nodot ekspluatācijā jaunu modernu tramvaja vagonu. Pie tā būves rosīgi strādā daudzi jaunieši, kuri šogad pirmo reizi piedalīsies vēlēšanās. Ar 20 līdz 30% lielu uzviju un labā kvalitātē savus ražošanas uzdevumus veic jaunieši Tilibs, Lācis un Smilkte.
Ik dienas, neraugoties uz nelabvēlīgajiem laika apstākļiem, čakli savu darbu veic arī jaunas tramvaja līnijas būves strādnieki. Ceļa darbu brigādes (brigadieru Buks) un elektriķu brigādes (brigadieris Ozoliņš) strādnieki arvien kāpina darba tempu, lai ātrāk varētu atklāt jaunās tramvaja līnijas pirmo posmu.
1950. gada 26. februāris „Komunists”
Apspriež kolektīvo līgumu
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Šajās dienās notika Tramvaja pārvaldes darbinieku sanāksme, kurā viņi apsprieda kolektīvo līgumu. Tramvaja pārvaldes kolektīvs apņēmās diennaktī laist apgrozībā 19 vagonus, kas visā gadā nobrauks 1.100.000 kilometru.
Liela uzmanība kolektīvajā līgumā veltīta racionalizācijas priekšlikumu ieviešanai praksē, kā arī strādnieku kvalifikācijas paaugstināšanai (organizējot kursus, rīkojot sanāksmes pieredzes apmaiņai utt). Kolektīvs apsprieda arī jautājumu par darba aizsardzību un pašdarbības pulciņu paplašināšanu.
1950. gada 10. marts „Komunists”
Prēmijas tramvaja pārvaldes darbiniecēm
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
8. martu daudzas Tramvaja pārvaldes strādnieces un kalpotājas sagaidīja ar labiem sasniegumiem darba, ar lielu uzviju ik dienas izpildot savas normas. Sieviešu dienai veltītajā sanāksmē Tramvaja pārvaldes direktors Matisons apsveica sanāksmes dalībnieces un izteica atzinību konduktorēm Panteļevai, Dāvīdniecei un Lieģei. Daudzas strādnieces un kalpotājas saņēma naudas prēmijas, kā, piemēram, Hirshorne, Štrome, Dzene, Romanovska, Starevice un citas.
1950. gada 12. marts „Komunists”
(bez virsraksta)
(...)
Liepājas tramvaja pārvaldes kolektīvs uz vēlēšanām izgatavojis skaistu darba velti – jaunu modernu tramvaja vagonu.
Lai tramvaja būvi pabeigtu laikus, strādnieku vidū izraisījās spriega sociālistiskā sacensība. Daudzi strādnieki guva izcilus sasniegumus. Atslēdznieki Serdjuks, Žitkovs un Kundziņš izpildīja pusotras, bet nedēļas beigās – pat divas normas dienā. Darba pirmrindniekos izvirzījās arī daudzi jaunieši, kuri šogad pirmo reizi piedalās vēlēšanās. Jaunieši Lācis, Tilibs un Smilkte savus dienas uzdevumus regulāri pārsniedza par 50 – 60 %.
1950. gada 22. marts „Komunists”
Uzlabot darbaļaužu komunālo apkalpošanu
Katrs mūsu pilsētas iedzīvotājs vai ik dienas izlieto komunālo uzņēmumu daudzveidīgos pakalpojumus. Šo uzņēmumu darbībai jābūt virzītai darbaļaužu arvien labakai apkalpošanai. Komunālo iestāžu vadītājiem jāievēro, ka reizē ar darbaļaužu materiālās un kultūras dzīves augšupeju pieaug viņu prasības — paaugstināt komunālo uzņēmumu darba kvalitāti. Pilsētas iedzīvotāji prasa ērtāku satiksmi, tīras pirtis ar dažādām labierīcībām, higiēnisku un ātru apkalpošanu frizētavās utt.
Liela ir padomju cilvēka aktivitāte, piedaloties ražošanas un sabiedriskajā dzīvē, tādēļ būtu netaisnīgi likt viņam gaidīt uz komunālajiem pakalpojumiem. Komunālos uzņēmumos tādēļ jāpaceļ darba ražība, izmantojot visas iespējas satiksmes uzlabošanā, kā arī frizētavu, veļas mazgātavu un vēl citu uzņēmumu skaita palielināšanai. Tajā pašā laikā jācīnās par pakalpojumu pašizmaksas nemitīgu pazemināšanos, lai tie būtu pieejami visplašākajām darbaļaužu masām.
Vairāku komunālo iestāžu nozaru darbinieki pareizi izpratuši sava darba lielo nozīmi mūsu dzīves straujajā ritmā. Tā ar katru gadu pilsētā uzlabojas tramvaja satiksme. Tramvajnieki – būvētāji nežēlo pūles, lai laistu apgrozībā aizvien modernākus un ērtākus vagonus. Arī kustības personāls cīnās par vagona apgrozības paātrināšanu un pasažieru kulturālāku apkalpošanu. 1949. gadā tramvaja vagonu nobraukto kilometru skaits pārsniegts par 28%, pārvadāto pasažieru skaits – par 13%. Arī Gāzes fabrika izpildījusi un ievērojami pārsniegusi plānu. Un tomēr šie uzņēmumi vēl nevar lepoties, ka sasniegts jau viss. Tramvaja sliežu ceļi daudzos posmos nolietojusies un prasa kapitālu remontu, vēl asi izjūtams piekabināmo vagonu trūkums, sevišķi agrajās rīta stundās un vakaros, kad pilsētas satiksmi pa lielākai daļai izlieto fabriku strādnieki. Lieli uzlabojumi iedzīvotāju apkalpošanā nākotnē jāpanāk tāpat Gāzes fabrikai. Pilsētas attālākie rajoni vēl nav pieslēgti gāzes tīklam, nepietiekama arī fabrikas ražošanas jauda, kas izskaidrojama ar iekārtas nolietošanos. Šo un vēl citu trūkumu novēršana ir komunālo darbinieku kaujiniecisks uzdevums.
Biedrs Staļins ne vienu reizi vien, runājot ar vadošajiem darbiniekiem, norādīja, ka kadri izšķir visu. Šo neapstrīdamo patiesību sekmju vai neveiksmju pamatā saskatām arī komunālo pakalpojumu uzņēmumos. Biežā kadru maiņa un kvalifikācijas trūkums ir ļoti nopietns šķērslis pilnīgākai komunālās saimniecības sistēmas attīstībai. Piemēri nav tālu jāmeklē. Vairākas reizes mainījušies vadītāji Komunālo pakalpojumu trestā un tam pakļautajos uzņēmumos, kādēļ dažās nozarēs ļoti grūti panākt darba uzlabošanos. Ja, piemēram, pašķirstīsim mūsu pilsētas vienīgās mechaniskās veļas mazgātavas sūdzību un ierosinājumu grāmatu, tad redzēsim, ka tikai pēdējā laikā vien, kamēr tur par vadītāju strādā Bachutosa, strauji uzlabojusies darba kvalitāte un panākts, ka pasūtījumus izpilda laikā. Visi iepriekšējie veļas mazgātavas vadītāji, nerunājot nemaz par ražošanas plāna izpildīšanu, bija strādājuši, pat tā, ka pazaudējuši visus pasūtītājus. Turpretim tagad izvirzījies jautājums palielināt iespējas iedzīvotāju plašāku masu apkalpošanai.
Neapmierinošas vadības un nepietiekamas kontroles dēļ savus plānus regulāri neizpilda pirtis un viesnīcā «Roma». Bet arī citās komunālo pakalpojumu nozarēs, kā frizētavās un iebraucamajās sētās, kur plānus parasti izpilda, i
r dažādi trūkumi. Frizētavās jo biezi nav vajadzīgās tīrības, klienti sūdzas par nekulturālu apkalpošanu, higiēnisko noteikumu neievērošanu utt. Daļa šo sūdzību noteikti izpaliktu, ja visas frizētavas būtu pakļautas vienai vadībai. Frizētavu pilsētā ir prāvs skaits, bet tikai 5 no tām apvienotas vienā uzņēmumā, tādēļ arī nav iespējams izstrādāt visām vienādus noteikumus, kā arī regulēt vienmērīgu to izvietošanu. Ar to arī izskaidrojams, ka centrā ir frizētava pie frizētavas, bet nomaļu rajonos nav tikpat kā nevienas.
Iebraucamo setu un zemnieku mājas pakalpojumus visplašāk izmanto kolchoznieki. Bet mūsu iebraucamo vietu un zemnieku mājās atsevišķos darbiniekos vēl mājo buržuāzisko laiku uzskatu paliekas, proti, ka šis iestādes apkalpo lauciniekus – dubļu bridējus, ka tādēļ nav sevišķi jācenšas iebraucamajās vietās uzturēt tīrību un kārtību. Šādi uzskati jāizskauž. Komunālo uzņēmumu vadītājiem jārūpējas nevien, lai kadri būtu kvalificēti, bet arī, lai tie nemitīgi paplašinātu savu politisko redzes apvārsni.
Liepājai kā ostas pilsētai ir lielas nākotnes perspektīvas. Partija un valdība jo gadus jo lielākus līdzekļus paredz komunālās saimniecības attīstīšanai. Jau tuvākajos gados mūsu pilsētā centralizēs ūdensapgādi, izbūvēs kanalizāciju. Ceļ jaunu modernu pirtī Jelgavas ielā 17. Tautas talku veidā Ziemeļu priekšpilsētā izbūvē jaunu tramvaja līniju, kuru paredzēts nodot ekspluatācijā uz Padomju Latvijas 10. gadadienu. Izstrādāts projekts arī tilta būvei pār Liepājas ostas kanālu. Tilta būvdarbus paredzēts uzsākt 1951. gadā.
Viss tas rāda, ka pilsētas komunālajiem uzņēmumiem jāstrādā ar katru dienu ražīgāk, lai tie spētu attaisnot valsts milzīgo gādību par darba cilvēku.
Staļina pēckara piecgades pēdējo gadu visi mūsu republikas uzņēmumi ievadīja ar spriegu sociālistisko sacensību, uzņemoties paaugstinātas saistības. Izvēršot veselīgu kritiku un paškritiku, gūti ievērojami panākumi visās mūsu dzīves nozarēs. Kritika un paškritika un plaši izvērsta sociālistiskā sacensība lai nes jaunas darba uzvaras arī komunālo pakalpojumu uzņēmumu darbiniekiem.
1950. gada 31. marts „Komunists”
Liepājas pilsētas darbaļaužu deputātu padomes izpildkomitejas Lēmums Nr. 228
Par Ziemeļu priekšpilsētas labāku apkalpošanu ar pilsētas transportu
Satiksmi starp pilsētu un Ziemeļu priekšpilsētu uztur pilsētas tramvaja 2. un 3. līnija un Autotransporta kantora Nr. 4 autobusi un taksometri. Neapmierinoši organizētā tramvaja kustība un ceļu stāvoklis nenodrošina normālu satiksmi.
Pilsētas tramvaja (direktors b. Matisons) neapmierinoši organizētās kustības rezultātā rītos un vakaros, kad lielāks braucēju pieplūdums, tramvaja vagoni pārslogoti. Arī tramvaja ceļu neapmierinošais stāvoklis rada traucējumus kustībā, jo kavē izpildīt kustības grafiku. Tāpat tramvaja gala punktos nav ierīkoti paviljoni, kur braucējiem sliktā laikā uzkavēties, gaidot tramvaja pienākšanu.
Tāpat nopietni trūkumi ir Autotransporta kantora Nr. 4 (direktors b. Sivakoņs) darbā: autobusu gala punktos nav to kustības un atiešanas grafiku, autobusus pārslogo, uzņemot vairāk pasažieru nekā noteikumos paredzēts, taksometriem nav pareizi iekārtoti skaitītāji. Autobusu pieturas vietās nav ierīkoti rādītāji, tāpat nav iekārtotas autobusu un taksometru stāvēšanas vietas.
Trūkumi pilsētas transporta darbā izraisa iedzīvotājos neapmierinātību. Viņi kritizē transporta darbu presē, kā arī raksta sūdzības partijas un padomju augstākajiem orgāniem.
Izskatot pilsētas komunālās saimniecības daļas rīkotās sanāksmes materiālus, kura bija sasaukta, lai apspriestu darbaļaužu sūdzības par trūkumiem pilsētas transportā, pilsētas darbaļaužu deputātu padomes izpildkomiteja nolemj:
1. Uzdot pilsētas tramvaja pārvaldes direktoram b. Matisonam:
a) līdz 20. aprīlim pabeigt tramvaja 2. un 3. līnijas ceļu remontu;
b) uzsākt tramvaja 3. līnijas gala punktā, pie Tosmares kanāla tilta, tramvaja apbraucamās sliežu cilpas un uzgaidāmā paviljona būvi un nodot tos ekspluatācijā līdz 1. maijam;
c) novērst traucējumus kustības grafika izpildē uz tramvaja 2. un 3. līnijas, nodrošinot satiksmi rītos un vakaros ar papildus vagoniem, lai varētu apkalpot visus braucējus;
d) izbūvēt uz 3. līnijas vel vienu pār miju;
e) izstrādāt tarifu biļetēm par pazeminātu maksu braukšanai pa vairākām tramvaja līnijām un biļetes pārdot caur uzņēmumiem;
i) organizēt pie tramvaja pārvaldes sabiedrisko kontroli un reizi mēnesi apspriest tās darba rezultātus,
2. Uzdot Autotransporta kantora Nr. 4. direktoram b. Sivakoņam:
a) izstrādāt autobusu kustības grafiku un nodrošināt autobusu atiešanu un pienākšanu gala punktos grafikā noteiktajā laikā;
b) norīkot autobusu ik dienas pl. 8 un 18 satiksmei līdz Sarkanarmijas stacijai;
c) norīkot autobusu skolēnu pārvadāšanai no Dienvidus priekšpilsētas uz pilsētu un atpakaļ;
d) iekārtot uzrakstus autobusu pieturas un taksometru stāvēšanas vietās;
e) nodrošināt skaitītāju pareizu pierīkošanu taksometriem;
f) ierīkot autobusa pieturas vietu Sarkanarmijas ielā pie nama Nr. 23, līdzšinējo pieturas vietu likvidējot.
3. Uzdot pilsētas tramvaja pārvaldes direktoram b. Matisonam un Autotransporta kantora Nr. 4 direktoram b. Sivakoņam gādāt, lai katrā tramvaja vagonā un autobusā būtu noteikta parauga sūdzību grāmata;
4. Uzdot pilsētas autoinspekcijai (b. Galachovam) nodrošināt kontroli pār pilsētas transporta kustību, it sevišķi rītos un pēcpusdienās pēc darba beigām, kad tā visdzīvākā.
- Ieteikt komunālo uzņēmumu darbinieku arodbiedrības priekšsēdētajai b. Ķipstei komunālo uzņēmumu darbinieku arodbiedrības sapulcēs organizēt trūkumu apspriešanu pilsētas transporta darbā.
- Uzdot šī lēmuma izpildes kontroli pilsētas komunālās saimniecības nodaļas vadītājam b. Grancevam.
Liepājā 1950. gada 31. martā
Liepājas pilsētas darbaļaužu deputātu padomes izpildkomitejas priekšsēdētājs R. Ansons
Liepājas pilsētas darbaļaužu deputātu padomes izpildkomitejas sekretāra v. i. P. Josselis
1950. gada 8. aprīlis „Komunists”
Komjaunieši par godu 1. Maijam
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Salīdzinot ar pagājušo gadu, komjauniešu skaits Liepājas tramvaja pārvaldē palielinājies trīskārtīgi. Komjaunieši izvirzījušies par sociālistiskās sacensības iniciatoriem.
Šajās dienās notika komjauniešu sanāksme, kurā viņi apsprieda, ar kādām darba veltēm sagaidīt 1. Maiju. Konduktores komjaunietes Lieģe un Riekste, kas savus uzdevumus regulāri izpilda ar lielu uzviju, par godu 1. Maijam apņēmās nevien sekmīgi izpildīt plānus, bet arī sacensties par pasažieru ātrāku un labāku apkalpošanu. Tramvaja depo jaunie atslēdznieki Nikolajevs un Bokums apņēmās visu aprīli ik dienas strādāt vismaz ar 20 % lielu uzviju. Komjauniete Romanovska gādās par divu sienas avīzes numuru izdošanu, bet komjauniete Kaprano darba pārtraukuma laikā strādniekus iepazīstinās ar laikrakstu svarīgākiem rakstiem un informēs par to, kā 1. Maiju sagaida pārējās Padomju Savienības pilsētās.
R. Alnis
1950. gada 18. aprīlis „Komunists”
Top jauna tramvaja līnija
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Jaunās tramvaja līnijas trasē Ziemeļu priekšpilsētā, cik tālu vien varēja pārskatīt, čaklā darbā rosījās simtiem talcinieku. Tur plecu pie pleca strādāja rūpnīcas «Tosmare», Cukurfabrikas un Tramvaja parka kolektīvi, kā arī Ziemeļu priekšpilsētas iedzīvotāji. Trases posmā, kur strādāja tosmarieši, vairāku simtu metru garumā ielika gulšņus un pielīdzināja trases malās atstātās zemes. Rakšanas darbos sevišķi čakli strādāja skārdnieks Jevsejevs, katlu kalējs Remess, plānu daļas darbinieki Ošs un Auļevičs, meistars Jozans, strādnieks Francis un daudzi citi, kuri darbu veica ļoti rūpīgi. Pie izdedžu pielīdzināšanas un gulšņu novietošanas čaklākie bija cecha priekšnieks Arseņjevs, techniskās daļas vadītājs Ļebedevs, rēķinvedības darbinieces Dekterjova, Dimanta un vairāki citi tosmarieši. Tramvaja parka darbinieki tramvaja līnijas būvdarbiem pieveda vairākus simtus gulšņu, ap 300 m3 balsta zemes un lielākas daudzumus sliežu un citus materiālus. Visrosīgākie talcinieki bija ceļa strādnieks Šmits, vāģa vadītāji Ulmanis un Brucis, vecākā ekonomiste Īlena, kā arī atslēdznieki Vinogradovs, Treilibs un Serdjuks. Tramvajniekiem un tosmariešiem neatpalika arī Cukurfabrikas strādnieki un kalpotāji.
R. Valdmane, R. Dzelme, H. Šubis
1950. gada 20. aprīlis „Komunists”
Šodien sākas tramvaja kustība 4. līnijā
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Šodien, pulksten 15 atklās tramvaja satiksmi pa jauno, ceturto līniju Ziemeļu priekšpilsētā, posmā no dzelzceļa pārbrauktuves līdz Cīruļu ielai. Tramvaja 4. līnijas vagonu atšķirības zīme – sarkans un zaļš.
1950. gada 23. aprīlis „Komunists”
Tramvajnieku veltes 1. Maijam
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Sagaidot Starptautiskos strādnieku svētkus – 1. Maiju, – liela rosme vērojama Liepājas tramvaja pārvaldē. Depo kolektīvs 1. Maijā apņēmies liepājnieku rīcībā nodot jaunu tramvaja vagonu. Strādnieki, kas nodarbināti pie jaunā vagona būves, stājās sociālistiskajā sacensībā. Vagona būve labi sokas. Jaunais vagons vēl tikai jānokrāso un tajā jāievieto iekšējā iekārta.
Ik dienas ar 50 % uzviju savas normas izpilda galdnieki Ābele un Kūla, bet par 30% katru dienu tās pārsniedz atslēdznieki Indriksons, Dreblatchens un Kundziņš.
Šis tramvaja vagons būs lielākais, kāds jebkad Liepājā būvēts. Tā garums sasniedz 14,5 metrus. Līdz šim lielākā vagona garums pārsniedza tikai 9 metri. Jaunais vagons varēs uzņemt vairāk nekā 200 pasažieru.
1950. gada 27. maijs „Komunists”
(Sludinājums)
Sākot ar 1950. gada 1. jūniju, Liepājas tramvaju satiksmē tiek ievestas mēnešu kartes. Karte braukšanai pa vienu līniju neatkarīgi no braucienu skaita, maksā 24 rubļus; braukšanai pa visam līnijām 48 rubļus.
1950. gada 1. jūnijs „Komunists”
Par godu LĻKJS VIII kongresam
Par godu LĻKJS VIII kongresam Liepājas tramvaja pārvaldes komjaunieši un jaunieši uzņēmušies jaunas, paaugstinātas saistības – dienas normu izpildīt ne mazāk kā par 150 %. Uz pārvaldes komjaunatnes pirmorganizācijas sekretāra b. Hakeļa ierosinājumu noorganizēti kontrolposteņi, kuros darbojas labākie komjaunieši. Kontrolposteņu uzdevums stingri sekot saistību izpildei. Divas reizes nedēļā kontrolposteņi kontrolē pasažieru apkalpošanu, vagonu tīrību, elektriskās strāvas taupīšanu un techniskās aizsardzības noteikumu ievērošanu.
Jau ar pirmajām dienām savus uzdevumus ar lielu uzviju izpilda komjaunietes konduktores, kuras apkalpo jauno komjauniešu vagonu (124). Tā, piemēram, komjauniete Elvīra Dzene savu dienas normu apņēmās izpildīt par 180%, bet daudzreiz izpilda pat par 200 procentiem. Tāpat teicami sasniegumi ir stachanovietei komjaunietei Rabuško. Viņa dienas normu pār sniedz par 70 — 90 %. Komjauniete Rabuško stingri ievēro tīrību vagonos un līdz šim vagonu nākamajai maiņai vienmēr nodevusi priekšzīmīgā kārtībā. No jaunietēm vislabākos rezultātus guvusi Stasevice, pārsniedzot dienas uz devumu par 90 %.
I. Atvars
1950. gada 3. jūnijs „Komunists”
Tramvajnieki izbūvējuši jaunu apbraucamo loku
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Par godu Padomju Latvijas 10. gadadienai Tramvaja pārvaldes kolektīvs apņēmies uzlabot tramvaja vagonu kustību. Realizējot uzņemtas saistības, pārvaldes ceļu brigāde, kuru vada brigadieris Bute, uzsāka jauna apbraucamā loka izbūvi Raiņa ielas galā (2. līnija).
Brigāde, kurā strādā 6 cilvēki, šo uzdevumu veica gandrīz uz pusi ātrākā laikā nekā bija paredzēts. Daudzi strādnieki savus dienas uzdevumus izpildījuši par 250 – 270%. Ceļu strādnieks Stinkēvics, piemēram, dienā regulāri veicis divarpus dienu uzdevumu. Strādnieks Līnis normu izpildījis par 274%.
I. Hakels
1950. gada 15. jūnijs „Komunists”
Ierīkots sporta laukums
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Liepājas tramvaja pārvaldes jaunieši nolēma līdz Padomju Latvijas 10. gadadienai ierīkot paši savu sporta laukumu. Lai šo darbu varētu ātrāk paveikt, laukuma ierīkošanas talkās uzaicināja ne vien fizkultūras kolektīva dalībniekus, bet arī pārējos komjauniešus un jauniešus. Visčaklāk strādāja enkurtinējs Šindels, atslēdznieki Sutaks, Grava, Kristgolds un Smaļķis. Sporta laukuma ierīkošana tagad pabeigta. Jau notikuši pirmie volejbolistu treniņi.
I. Hakels
1950. gada 29. jūnijs „Komunists”
Turpinās jaunās tramvaja līnijas izbūve
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Rosīgi turpinās jaunās tramvaja līnijas izbūve, kura galvenokārt notiek talku veidā. Izbūves darbos čakli strādā pilsētas komunālo uzņēmumu darbinieki, kā arī rūpnīcas «Tosmare» strādnieki. Līdz Padomju Latvijas 10. gadadienai 16 stundas nostrādāt apņēmušies arī Tramvaja pārvaldes strādnieki un kalpotāji. Daudzi šo savu apņemšanos jau realizējuši. Pēc pēdējiem datiem jaunā līnija jau sasniegusi 2 km garumu.
1950. gada 27. jūlijs „Komunists”
Rīdzinieku velte Liepājas tramvajniekiem
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Liepājas tramvaju pārvalde saņēma no Rīgas transporta tresta divus jaunus motorvagonus kā velti Padomju Latvijas 10. gadadienai. Jaunie motorvagoni kursē pa pirmo līniju.
1950. gada 11. augusts „Komunists”
Komjauniete Tatjana Rabuško viena no labākajām
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Pirms dažiem mēnešiem Liepājas tramvaja pārvaldē par konduktori sāka strādāt Tatjana Rabuško. Ar stachanovietes Elvīras Dzenes palīdzību T. Rabuško ātri apguva darba tehniku. Drīz vien viņa kļuva par priekšzīmīgu darbinieci, un pārvaldes komjaunieši viņu uzņēma savā pirmrindas brigādē. Pēc mēneša komjaunietei Rabuško Tramvaja pārvaldes vadība izteica pateicību par labu darbu un pārcēla viņu no otrās kategorijas uz pirmo. Sociālistiskajā sacensība par godu Padomju Latvijas 10. gadadienai T. Rabuško izvirzījās pirmā vietā. Komjaunieši un jaunieši ciena Tatjanu Rabuško kā priekšzīmīgu darbinieci un arī kā aktīvisti sabiedriskajā dzīvē.
Komjauniete Tatjana Rabuško, stājoties miera sardze, apņēmās dienas normu izpildīt par 180 – 200%. Caurmērā viņa katru dienu izpilda ne mazāk kā divu dienu normu.
I. Hakels
1950. gada 20. augusts „Komunists”
Tramvaja pārvaldes komjaunieši miera sardzē
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Atsaucoties Tramvaja pārvaldes darba pirmrindnieces Tatjanas Rabuško aicinājumam, daudzi tramvaja, līniju darbinieki un depo strādnieki stājušies miera, sardzē. Pārvaldes komjaunieši un lielākā daļa jauniešu apņēmušies strādāt stachanoviski. Jauniete konduktore Dzene jau pirmajās miera sardzes dienās tālu pārsniedza dienas normu. Vidēji viņa dienas uzdevumu izpilda par 175%. Konduktores komjaunietes Riekste un A. Lieģe un jauniete Kistiņeva regulāri dienā izpilda pusotras normas.
Stājoties miera sardzē, darba ražību kāpināt apņēmušie arī Tramvaja depo strādnieki. Tā, piemēram, jaunais atslēdznieks Sutaks, komjaunietis metinātājs Nikolajevs un komjaunietis atslēdznieks Orenovs normas caurmērā izpildīja par 150%, bet kopš stāšanās miera sardzē – par 180 – 190%.
I. Hakels, Tramvaja pārvaldes komjaunatnes pirmorganizācijas sekretārs
1950. gada 29. augusts „Komunists”
Daži vārdi par ietņu labošanu
(rubrika: mums raksta)
Mūsu pilsēta gadu no gada top daiļāka, tīrāka. Gruvešu vietās izveidoti krāšņi ar puķēm un košuma krūmiem apdēstīti laukumi. Izlabots daudz ielu, ietņu un parka celiņu.
Lielu ievērību pelnī Labierīcību kantora (priekšnieks b. Zīlītis) kolektīvs pilsētas izdaiļošanā un labierīkošanā. Vienmēr atsaucīgi bijuši arī pilsētas darbaļaudis, kuri svētdienas talkās piedalījušies pilsētas uzpošanā. Bet sasniegtais vēl neapmierina liepājniekus. Kā vienu no trūkumiem varētu minēt vēl neizlabotās ietnes. Šinī gadā izbūvēja un asfaltēja ietni Jaunliepājā, parādes laukuma malā paralēli tramvaja sliedēm. Bet šīs ietnes turpinājumu, Rīgas ielā, kas šķērso tramvaja sliedes iepretī Raiņa ielai, neizbūvēja. Iešana šeit nevisai patīkama. Sliedes virs smilšainās, ar ķieģeļu šķembām piemētātās ietnes ļoti traucē kustību. Par šīs ietnes izbūvēšanu nekavējoties jāpadomā. Pārmetumus pelnī arī dažas namu pārvaldes, kuru rajonos vēl arvien daudz nesalabotu ietņu. Tā tas ir, piemēram, Raiņa ielā, Lāču ielā 43, 51, Autora ielā 14, Brīvzemnieka ielā 36 un citur.
Līdz rudenim ietnes jāizlabo.
1950. gada 8. septembris „Komunists”
Tramvajnieki gatavo velti Oktobra svētkiem
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Ar jauniem sasniegumiem Oktobra revolūcijas 33. gadadienu sagaida Liepājas tramvaja pārvaldes kolektīvs. Lielajā svētku dienā, 7. novembrī, ekspluatācijā nodos jaunu tramvaja vagonu. To izgatavo pēc pēdējā laikā izlaisto moderno vagonu parauga. Pie tramvaja izbūves čakli strādā depo kolektīvs galvenā meistara Kapuna vadībā. Lielākā daļa. darba jau paveikta. Jaunais vagons vel jānoklāj ar skārda plāksnēm, jānokrāso un jāpapildina iekšējā iekārta. Lai vagonu varētu izgatavot pirms termiņa un pirms nodošanas ekspluatācijā rūpīgi pārbaudīt, brigādes plaši izvērsta sociālistiskā sacensība. Pat labākām izvirzījušas brigadiera Kūlas vadītā galdnieku brigāde un brigadiera Krigera virpotāju brigāde, kas savas dienas normas izpilda par 150%. Arvien labākus panākumus darbā gūst atslēdznieku brigāde (vada brigadieris Gertsons), kas pārsniedz dienas uzdevumus ar 45% uzviju, agrāko 35 un 40% vietā.
I. Hakels
1950. gada 13. septembris „Komunists”
Daži vardi par tramvaju un konduktoriem
(rubrika: mums raksta)
Man ik dienas ne mazāk kā četras reizes iznāk braukt uz vairākām tramvaja līnijām un vienmēr novēroju vienu un to pašu, proti, ir pilsoņi, kas pēc samaksas atsakās ņemt biļeti, vienkārši pasakot: man biļeti nevajag.
Jāpiezīmē, ka tādu pilsoņu, kas samaksājuši atsakās no biļetes, nav mazums. Kontrole tramvajā tiek izdarīta ļoti reti. Tādēļ konduktorēm tiek dota iespēja biļetes paturēt un pilnība nenorēķināties ar Tramvaja pārvaldi. Lasītājs var pārmest man tenkošanu, jo neesmu nevienu nosaucis vārdā, bet es atrodu, ka tas lieki, jo vainojami vairāki. Ja kāds grib pārliecināties, lai sēstas tramvajos Nr. 2 un 3 un brauc, viņā redzēs to pašu.
Lai šādu parādību novērstu, jāpastiprina biļešu kontrole.
A. Belousovs
1950. gada 20. septembris „Komunists”
Liepājas pilsētas darbaļaužu deputātu padomes izpildkomitejas Lēmums Nr. 630
Par kustības regulēšanu Liepājas pilsētas ielās un uz vietējās satiksmes ceļiem
Pilsētas darbaļaužu deputātu padomes izpildkomiteja nolemj:
(...)
2. Pilsoņiem, kas izmanto transportu, aizliegt:
- iekāpt un izkāpt, kā ar! atvērt durvis, transporta līdzekļiem atrodoties kustībā;
- iekāpt un izkāpt, kā arī atvērt durvis kreisajā pusē, skaitot no transporta līdzekļa kustības virziena;
- braukt, stāvot uz automašīnas kāpšļiem, sēdot uz kravas kastu malas, kā arī stāvot kravas kastē;
- iekāpt tramvajā un autobusā pa priekšējo platformu pilsoņiem, kuriem uz to nav tiesības;
- izkāpt no tramvaja un autobusa pa ieejas durvīm.
3. Aizliegt braukt ar velosipēdiem un motocikliem pa ietnēm, kājceliņiem, parkiem, bulvāriem, tramvaja ceļiem, tramvaja vagoniem cieši sekojot; mācīties braukt ar velosipēdiem un motocikliem ielās un laukumos, ka arī citās šim nolūkam neparedzētās vietās.
(...)
Liepājā. 1950. gada 8. septembri
Liepājas pilsētas darbaļaužu deputātu padomes izpildkomitejas priekšsēdētājs P. Ezeriņš
Liepājas pilsētas darbaļaužu deputātu padomes izpildkomitejas sekretārs P. Josselis
1950. gada 22. septembris „Komunists”
Jaunu mācību gadu sagaidot
Liepājas tramvaja pārvaldes partijas un komjaunatnes pirmorganizācija šogad rūpīgi gatavojas jaunajam politisko mācību gadam. Ja pagājušajā gadā darbojās tikai viens politisko mācību pulciņš un tajā piedalījās tikai komjaunieši, tad šogad savas politiskās zināšanas paplašinās gandrīz visi Tramvaja pārvaldes darbinieki. 1. oktobrī darbu uzsāks trīs pulciņi. Divos pulciņos studēs biedra Staļina biogrāfiju. Vienu no tiem, kur mācības notiks latviešu valodā, vadīs komjaunietē Mīrne, bet otru, kura mācīsies krievu tautības darbinieki, vadīs komuniste Popova. Abos pulciņos galvenokārt mācīsies komjaunieši un jaunieši.
Tramvaja pārvaldes direktors Matisons vadīs pulciņu, kurā bez aktuālo starptautisko notikumu studēšanas, notiks mācības par tematu «Mūsu zeme». Biedra Matisona vadītajā pulciņā mācīsies visi kantora darbinieki, depo meistari, brigadieri un dispečeri.
Bez tam daudzi jaunieši paaugstinās arī vispārējās izglītības līmeni. Komjaunieši Jaunskalže un Or?novs, piemēram, mācīsies Darba jaunatnes vakara skolā.
I. Dziļums
1950. gada 28. septembris „Komunists”
Paplašina Tramvaja parku
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Pēdējā laikā Liepājas tramvaja depo izgatavoti daudzi jauni vagoni, atremontēti un nodoti ekspluatācijā vecie, kā arī saņemti vairāki vagoni no Rīgas. Sakarā ar to līdzšinējais Tramvaja parks kļuvis par šauru. Liepājas pilsētas izpildkomiteja Tramvaja pārvaldei piešķīrusi laukumu, kas atrodas blakus depo. Šajā laukumā ierīkos tramvaja vagonu jauno parku. Būvdarbi jau uzsākti. Labi strādā brigadiera Brūna vadītā brigāde, kuras amatnieki veic jaunā parka apžogošanu.
I. Hakels
1950. gada 30. septembris „Komunists”
Sākuši gatavoties pašdarbības skatei
Komunālo darbinieku arodbiedrība neatlaidīgi rūpējas par darbaļaužu kulturāli sabiedrisko dzīvi. Komunālo darbinieku vidū gadu no gada daudzpusīgāka veidojas mākslinieciskā pašdarbība.
Koris, kurā jau vairāk par 50 dalībniekiem, pēc Padomju Latvijas otrajiem Dziesmu svētkiem savu darbu turpina ar tikpat lielu spriegumu kā pirms tiem. Nevienu no paredzētajiem mēģinājumiem nav nācies atlikt dziedātāju nedisciplinētības dēļ. Protams, te ļoti lieli nopelni ir nevien arodbiedrības pilsētas komitejas priekšsēdētājai b. Ķipstei, bet arī kora vecākajam b. Rietumam un diriģentam b. Beņķim. Tiklīdz jūt, ka disciplīna korī sāk zust, viņi uzmeklē «vainīgos» darbavietās un aprunājas ar tiem. Tāda pieeja dod arī vēlamās sekmes. Tāpat darbavietās pārrunā par jaunu pašdarbības kolektīvu nodibināšanu.
Tagad, kad izsludināta mākslinieciskās pašdarbības skate, visos komunālajos uzņēmumos sākusies lielāka rosība. Komunālo darbinieku izvirzītā pašdarbības skates komisija ar aktīvistu palīdzību noskaidro, cik cilvēkus iespējams iesaistīt dramatiskajās kopās, deju kolektīvā, kvartetos utt.
– Esam nodomājuši līdz skatei nodibināt divas dramatiskās kopas un iestudēt lugas, – pastāsta b. Ķipste. – Domāju, ka tas mums arī. izdosies.
Komunālo darbinieku vidū ir 29. namu pārvaldes pārvaldniece Koškina, 14. namu pārvaldes grāmatvede Prikule, Gāzes fabrikas strādnieks Sprūds un vēl citi, kuri jau agrāk ļoti sirsnīgi piedalījušies dramatiskajā ansamblī. Arī tagad viņi apsolījušies tajā darboties. No Rīgas saņemti vairāki viencēlieni — «Dziļais arums», «Zvaniķis», «Ķildīgā sieva» u. c. No tiem izraudzītos viencēlienus palīdzēs iestudēt Liepājas teātra režisors b. Mūrnieks. Pašdarbības skates komisijas pirmajā sēdē, kad pārrunāja jautājumus par pašdarbības ansambļu organizēšanu, noskaidrojās, ka vismazāk atsaucīgi kulturālajiem pasākumiem ir Tramvaja parka darbinieki. Sēdē nebija ieradies arī no Tramvaja parka komisijā paredzētais loceklis — komjaunatnes organizācijas sekretārs b. Hakels. Šajā darbavietā strādā daudz jauniešu, bet b. Hakels nekādu darbu nav ar viņiem veicis ne kā komjaunatnes organizācijas sekretārs, ne arī kā kultūras organizators. Savu solījumu rūpēties par deju kolektīva un sieviešu dubultkvarteta noorganizēšanu viņš nav izpildījis. Tādēļ ar jauniešiem Tramvaja parkā par piedalīšanos pašdarbībā aprunājusies jauniete Valdsone. Un, lūk, jau radušies dejotāji un dziedātāji. Vēl tikai jāsameklē apmācītāji, un darbs varēs sākties.
A. Garoza
1950. gada 6. oktobris „Komunists”
„Daži vardi par tramvaju un konduktoriem”
(rubrika: mums raksta)
Mūsu avīzes 13 septembra numura bija ievietota kāda lasītāja vēstule, kurā viņš rakstīja, ka daži pilsoņi, samaksājot par biļeti, ne ņem to vai atdod to atpakaļ konduktoram. Tādā kārtā dažiem konduktoriem piedāvāta iespēja daļu no biļetēm pārdot otro reizi un naudu paņemt sev.
Liepājas pilsētas tramvaju pārvaldes direktors b. Matisons paziņoja redakcijai, ka izteiktā korespondencē kritika atbilst īstenībai. Lai likvidētu norādītos trūkumus, pēdējā laikā visās līnijās pastiprināta biļešu kontrole. Daudzie konduktori, kā, piemēram, Marta Gulbe, Ženija Stūre, administratīvi sodīti. Tāpat uzlikts sods daudziem pasažieriem par braukšanu bez biļetes, tai skaitā uz Vītiņu (Ziemeļu iela 56), Bobaču (Rīgas iela 52), Števeru (Tirgus iela 12) un citiem.
1950. gada 2. novembris „Komunists”
Būvē jaunu tramvaja vagonu
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Oktobra revolūcijas 33. gadadienā Tramvaja pārvaldes kolektīvs nodos iedzīvotāju rīcībā jaunu modernai tramvaja vagonu. Strādājot pie jaunā vagona iekšējās izbūves, galdnieku un atslēdznieku brigādes, kā arī atsevišķi strādnieki spriegi sacenšas. Kā labākās jāatzīmē b. Kūla vadītā galdnieku brigāde un atslēdznieku brigāde, kuru vada b. Treilibs. Individuāli vislabākos panākumus guvuši atslēdznieks Pīlādzis un metinātājs komjaunietis Nikolajevs.
Šajās dienās uzsākta jaunā vagona krāsošana. Nedēļas otrā pusē jau izdarīs . izmēģinājuma braucienu.
1950. gada 4. novembris „Komunists”
Vairāk vagonu
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Rūpnīcas «Tosmare» un Cukurfabrikas strādniekiem, kas dzīvo pilsētā, norīkots speciāls vilciens. Pēc darba beigām Liepājas stacijā atbraukušie strādnieki steidzas uz tramvaju, lai ātrāk nokļūtu mājās. Daudziem tomēr tas neizdodas, jo kārtējos tramvajos var iekļūt tikai neliela daļa atbraucēju.
Tramvaja pārvaldēs vadībai būtu jāparūpējas, lai laikā, kad pienāk strādnieku vilciens, tiktu norīkoti papildus tramvaja vagoni.
Rūpnīcas «Tosmare» strādnieki
1950. gada 7. novembris „Komunists”
Darbaļaužu labumam
(...)
Oktobra revolūcija 28. gadadienā Liepājas ielas atkal sāka iet tramvaji – Tramvaja pārvaldes kolektīvs iedzīvotāju rīcībā nodeva pirmos divus atremontētos tramvaja vagonus...
Kopš tā laika pagājuši pieci gadi. Pienākusi Lielās Oktobra sociālistiskās revolūcijas 33. gadadiena. Un šajā dienā Tramvaja pārvalde var atskatīties uz paveiktu lielu darbu.
Pārvaldes sarkanajā stūrītī novietots grafiks, kas rāda, kā uzlabojusies satiksme mūsu pilsētā. Lūk, 1946. gads. Uz līnijas toreiz atradās 11 vagoni. Nākamajā – 1947. gadā vagonu skaits samazinājās uz 9, jo vecos izņēma no apgrozības. 1948. gadā kustība jau atradās 14 vagoni, 1949. – 17, bet šodien vagonu skaits pieaudzis uz 21. Bez tam rezervē ir vēl 7 vagoni, kas ir pilnīgā darba kārtībā.
– Visus pēckara gadus par savu mērķi esam izvirzījuši tramvaja satiksmes paātrināšanu, – pa stāsta Tramvaja pārvaldes direktors Matisons. Ja pirmajā un pa daļai vēl otrajā gadā pēc kara no viena vagona aiziešanas līdz otra pienākšanai bija jāgaida 15 – 20 minūtes, tad 1948. gadā gaidīšanas laiks samazinājās uz 12 minūtēm, bet šodien – uz 7 minūtēm. Nenoliedzami, ka kustību palīdzēja paātrināt arī apbraucamie loki, kas izbūvēti visu līniju gala punktos.
– Ko Tramvaja pārvalde paredzējusi tuvākajā laikā, lai satiksmi mūsu pilsētā vēl vairāk uzlabotu?
– Ar 1951. gadu turpināsim 4. līnijas izbūvi līdz Cukurfabrikai. Tagad līnijas garums jau ir 2,5 kilometri. Cīnīsimies par katras sekundes pareizu izmantošanu, lai vel vairāk paātrinātu 1., 2. un 3. līnijas tramvaju kustību. Projektā ir mūsu pilsētā ierīkot paralēlus sliežu ceļus. Tas nozīme, ka tad tramvaja vagoni pieturās vietās mainīsies ik pēc trijām minūtēm. Jaunizbūvētais, modernais tramvaja vagons, ko mūsu kolektīvs šajās dienās nodevis kā Oktobra svētku velti Liepājas iedzīvotāju lietošanā, nebūs pēdējais. Visa mūsu kolektīva un, šķiet, arī visu Liepājas iedzīvotāju velēšanas ir, lai mūsu pilsēta brauktu tikai modernie zili baltie tramvaja vagoni.
(...)
1950. gada 29. novembris „Komunists”
Jauno velētāju vakari
Svētdien, 26. novembri, vairākos mūsu pilsētas aģitpunktos notika jaunajiem vēlētājiem veltīti vakari.
8. vēlēšanu iecirkņa aģitpunktā vakaru rīkoja aģitkolektīvs kopā ar Liepājas tramvaja pārvaldes komjaunatnes pirmorganizāciju. Aģitbrigādes vadītājs b. Fetisovs atklāja sanāksmi, kurā bija pulcējušies ap 300 jauno rūpnīcu strādnieku un skolu audzēkņu. Referātu «Padomju jaunatnes tiesības un pienākumi» lasīja LĻKJS Liepājas pilsētas komitejas lektors Liepa. Pie jaunajiem vēlētājiem bija ieradies arī partijas pilsētas komitejas konsultants b. Druģis. Ar lielu interesi jaunieši klausījās viņa stāstā, kā strādnieki cīnījās par padomju varu un kādas milzīgas pārmaiņas mūsu zemē notikušas pēc Lielās Oktobra sociālistiskās revolūcijas. Biedrs Druģis pastāstīja, cik grūti darba jauniešiem un arī viņam pirms Oktobra revolūcijas nācās iegūt izglītību.
– Jūs lasāt par to grāmatās, klausieties nostāstos, bet ar visu to jums nav viegli iedomāties tos laikus šodien, kad jaunatnei visām spējām atvērts ceļš, – teica b. Druģis.
Plašu koncertu sniedza Tramvaja pārvaldes jaunie pašdarbnieki. Jaunieši dedzīgi aplaudēja labi izpildītajiem fragmentiem no Gorkija romāna «Māte» un Fadejeva romāna «Jaunā gvarde». Priekšnesumus sniedza arī tautisko deju kolektīvs un akordeonists Jurēvics, kurš izpildīja padomju komponistu liriskās dziesmas.
(...)
1950. gada 10. decembris „Komunists”
Buržuāziskās Latvijas demokrātija bez maskas
(IV. turpinājums)
(...)
Darījums ar pilsētas tramvaju
Liepājas pilsētas tramvajs, kā zināms, piederēja kādai ārzemju kapitālistu grupai. Saskaņā ar koncesijas ilgumu visus ienākumos par tramvaja ekspluatāciju paturēja kapitālisti, pie kara pilsētas valdei un domei saskaņā ar līgumu nebija pat tiesību prasīt nekādus tramvaja satiksmes uzlabojumus. Tramvaji bija nobraukti līdz pēdējam.
Kad uz strādnieku iniciatīvu nolēma ierosināt koncesijas līguma revīziju, pilsētas valdes dižvīriem bija neērti atklāti uzstāties pret šo taisnīgo prasību. Tramvaja pārņemšanas lieta savu interešu. aizstāvēšanu kapitālistu sabiedrība uzdeva advokātam Malkinam, kurš bija arī pilsētas domnieks (namīpašnieku pārstāvis). Prasību pret koncesionāriem izskatīja apgabaltiesā, un pilsētas valde prāvu zaudēja, tas ir, pilsētai vajadzēja par galīgi nolietoto tramvaja saimniecību kapitālistiem samaksāt prāvu atlīdzību. Domnieks advokāts Malkins «pierādīja», ka koncesijas līgumu kapitālisti pildījuši nevainojami un tāpēc nav nekāda pamata līguma saistības izbeigt pirms laika. Vienīgais, ko pilsēta varot lūgt no, koncesijas īpašniekiem, esot samazināt atpirkšanas atlīdzību par tramvaju, un šajā ziņā pilsētas intereses tikšot ievērotas. Par šo «laipno» pakalpojumu advokātam Malkinam no pilsētas līdzekļiem pilsētas valde kā zaudētāja izmaksāja «sūdzības un lietas vešanas» izdevumus 30 tūkstoš latu.
Bet tas nebija pirmais un vienīgais darījums. Blēdības kupli ziedēja arī pārējās pilsētas saimniecības nozarēs.
(...)
H. Šubis, I. Striķkalējs