1952
1952. gada 27. janvāris „Komunists”
Pa laikraksta materiālu pēdām
Ziemeļu priekšpilsētas iedzīvotāji redakcijai bija iesūtījuši sūdzību par Tramvaja pārvaldi, kura nav rūpējusies par bagāžas maksas noteikumu izlikšanu tramvaja vagonos, tādējādi radot domstarpības starp braucējiem un konduktoriem.
Atbildot uz sūdzību, Tramvaja pārvaldes direktors Matisons redakcijai paskaidrojis, ka noteikumi paredz maksu par tādu bagāžu, kas aizņem vietu vagonā uz sola, grīdas, kur varētu uzturēties pasažieri. Par šādu bagāžu jāmaksā rublis. Bagāžas svars nedrīkst pārsniegt 50 kg. Ja bagāžu braucējs tur klēpī un netraucē blakus sēdošos pasažierus, tad par bagāžu nav jāmaksā.
Noteikumus par bagāžas vešanu un maksu tuvāka laikā izliks katrā vagonā.
1952. gada 10. februāris „Komunists”
Liepājas tramvaja kustības reorganizācija
Liepājas tramvaja pārvaldes kolektīvs daudz pūļu un radošas iniciatīvas parādījis tramvaja kustības uzlabošanā. Pilsētas darbaļaužu rīcībā nodoti vairāki jauni, ērti tramvaja vagoni. Uzbūvēta tramvaja līnija Ziemeļu priekšpilsētā. Panākta regulārāka kustība. Tomēr lielus traucējumus tramvaja satiksme vēl rada tas, ka kustība pa viensliežu ceļiem notiek divos virzienos. Viena tramvaja vagona neparedzēta aizkavēšanās kādā pārmijā, gaidot uz pret! nākošo vagonu, izsauc kustības traucējumus visā ielu dzelzceļa tīklā.
Lai tramvaja kustību uzlabotu vēl vairāk un kaut daļēji novērstu augšminētos trūkumus, šinīs dienās Liepājas pilsētas Izpildu komiteja pieņēma lēmumu par Liepājas tramvaja kustības pārkārtošanu. Lēmuma paredzēts nodrošināt iespējami lielākā līnijas posmā vienvirziena kustību. To var panākt ar samērā maziem līdzekļiem, izdarot šādus pārkārtojumus.
Pirmais maršruts, virzienā no Līvas laukuma līdz «Sarkanajam metalurgam», paliek līdzšinējais. Turpretī pretējā virzienā maršruts tiks izmainīts, un turpmāk tramvaji ies no «Sarkanā metalurga» pa Brīvības, Baseina un Raiņa ielām, Parādes laukumu, tiltu un tālāk līdz Līvas laukumam.
Otrais maršruts tiks izveidots kā riņķa līnija. Tā sāksies Uzvaras laukumā un ies pa Lielo ielu, tiltu, Parādes laukumu, Rīgas un Baseina ielām līdz dzelzceļa pārbrauktuvei un atpakaļ pa Raiņa ielu, Parādes laukumu, pāri tiltam, pa Lielo ielu līdz Uzvaras laukumam.
Tādējādi posmā no Uzvaras laukuma līdz Brīvības ielai tiks radīta vienvirziena kustība pa atsevišķiem sliežu ceļiem, un līdz ar to atkritīs nevajadzīgā gaidīšana pārmijās un varēs palielināt vagonu ātrumu.
Minētais pārkārtojums dos arī iespēju visvairāk noslogotā posmā laist neierobežotu skaitu vagonu, kas nepieciešams sevišķi rītos, kad strādnieki dodas pie darba, ka arī pēcpusdienās, kad darba laiks, uzņēmumos beidzas.
Pēc kustības pārkārtošanas būs iespēja arī iedzīvotājiem no «Sarkanajam metalurgam» pieguļošām ielām nokļūt tieši uz 3. un 4. maršrutu. Tāpat būs radīta iespēja no 3. un 4. maršruta pārsēsties tieši uz 1. maršrutu, nokļūt līdz Kolchoznieku tirgum vai Līvas laukumam. Bez tam ar tramvaja satiksmi tiks aptverts arī Baseina ielas rajons.
Augšminēto kustības pārkārtošanu pēc attiecīgu pārmiju un nozarojumu iebūvēs paredzēts izdarīt jau nākamajā pavasarī.
A. Matisons, Liepājas Tramvaja pārvaldes direktors
1952. gada 10. maijs „Komunists”
Tramvaju konduktores sacensības pirmrindnieces
(rubrika: Liepājas pilsētā un apriņķī)
Tramvaju motorvagonu un piekabes vagonu konduktores Riekste, Lode, Henkuzene, Lībe un Lieģe stājušās sacensībā par pasažieru apkalpošanas uzlabošanu un braukšanas biļešu pārdošanas plāna pārsniegšanu. Minētās konduktores savus uzdevumu veic ātri un priekšzīmīgi. Braukšanas biļešu pārdošanas plānu viņas apņēmušās izpildīt par 140 procentiem un šo saistību izpilda ar uzviju. Konduktoru pirmrindnieču piemēram sekojušas arī konduktores Melnvaga, Šenokova, Gūtmane un citas, apņemoties biļešu pārdošanas plānu izpildīt ne mazāk kā par 135 procentiem un teicami apkalpot pasažierus.
A. Laiks
1952. gada 8. jūlijs „Komunists”
Uzlabojam tramvaja satiksmi
Nesen pilsētas tramvaji uzsāka kustību pa jauno, pārgrozīto maršrutu, līdz ar to likvidējot daļu trūkumu, kādi bija kustībā līdz šim.
Agrāk, iekāpjot tramvajā, braucēji nebija droši, vai vajadzīga vietā nokļūs laikā, jo, pastāvot divvirzienu kustībai pa viensliežu ceļu, katrs neparedzēts vagona aizturēšanas gadījums vienā vietā izsauca kustības traucējumus visā ielu dzelzceļa tīklā. Tāpēc bieži notika, ka tramvajs vairākas minūtes nostāvēja pārmijās, gaidot uz pretimnākošo vagonu.
Tagad, ar vienvirziena kustības radīšanu posmā no Uzvaras laukuma līdz Brīvības ielai, minētais trūkums daļēji likvidēts. Pēc jaunā pārkārtojuma tramvaja caurmēra ātrums ievērojami pieaudzis, un, neraugoties uz to, ka virzienā no «Sarkanā metalurga» līdz Līvas laukumam ceļa garums palielinājies, vagons sasniedz gala punktu ievērojami ātrāk nekā pēc vecās kārtības.
Ja agrāk, lai nokļūtu no ielām «Sarkanā metalurga» rajonā uz 3. vai 4. maršrutu, bija vispirms jāpārsēžas 2. maršruta vagonā vai arī ceļa gabals no Rīgas līdz Raiņa ielai jāmēro kājām, tad tagad ir iespējams tieši nokļūt uz minētajām līnijām. Tāpat ir iespēja no 3. un 4. maršruta vagoniem pārsēsties tieši 1. maršruta vagonos un nokļūt līdz Kolchoznieku tirgum vai Līvas laukumam. Bez tam ar tramvaja satiksmi ir aptverts arī Baseina ielas rajons.
Liekas, sen pagājis laiks, kad līniju gala punktos vēl nebija izbūvēti apbraucamie loki un kad katrā braucienā kā Līvas laukumā, tā arī Brīvības ielā konduktorēm bija jāatkabina vagoni, lai pēc tam, kad motorvagons, apbraucis pārmiju, to piekabinātu otrā galā. Līdzīgi manevri bija jāizdara uz 2. līnijas pašā pilsētas centra pie Uzvaras laukuma. Tas netikvien aizkavēja kustību, bet bija arī par iemeslu negadījumiem.
Tagad visu līniju gala punktos izbūvēti apbraucamie loki. Lielākajai daļai ceļu ir uzliktas jaunas sliedes. Agrāko, veco vagonu vietā pa Liepājas ielām tagad kursē daudz jaunu un ērtu tramvaja vagonu.
Tā soli pa solim Tramvaja pār valdes kolektīvs savos sasniegumos iet uz priekšu un meklē jaunas iespējas arvien vairāk uzlabo tramvaja kustību.
Jau tuvākā laikā paredzēts uz 1. un 2. līnijas vagonu skaitu palielināt. Sakarā ar to pilsētai centrā vagoni apgrozīsies ik pēc 3 – 4 minūtēm. Lai gūtu iespēji vēl vairāk palielināt vagonu ātrumu, atsevišķus sliežu ceļu posmus kapitāli izremontēs. Tā, pie mēram, jau drīzumā uzsāks no lietoto sliežu apmaiņu Klaipēdas ielā.
Lai nodrošinātu vagonu arvien pieaugošajam skaitam vadītāju kadrus, bija noorganizēti speciāli kursi, kurus šinīs dienās pabeidz; vairāki, jauni vagonu vadītāji Bez tam visi vecie vagonu vadītāji papildināja savas zināšana: kvalifikācijas celšanas kursos.
Līdzās tramvaja kustības uzlabošanai Tramvaja pārvaldes kolektīvs cīnās arī par elektroenerģijas lietderīgāku izmantošanu Uz visiem tramvaja vagoniem i uzstādīti strāvas skaitītāji, kas dod iespēju noteikt patērētā strāvas daudzumu ikvienā braucienā, Līdz ar to katrs vagoni vadītājs ' ir ieinteresēts strāva lietderīgā izmantošanā. Kā zināms, strāvas patēriņš tramvajā motoros ir lielā mērā atkarīgs no braukšanas režīma, no motoru ieslēgšanas kārtības. Lai panāktu pēc iespējas lietderīgāku strāva izmantošanu, uz visas tramvaja līnijas ir izliktas attiecīgas signalzīmes, kas norāda vagona vadītājam, kur motori ieslēdzam sērijas vai paralelslegumā, kur jābrauc ar izslēgtiem motoriem izmantojot inerci.
Šie pasākumi ir devuši iespēji neilgā laikā ietaupīt vairāku tūkstošus kilovatstundu elektroenerģijas.
Ar šiem sasniegumiem Tramvajā pārvaldes kolektīvs neapmierināsies, bet meklēs jaunas iespējas mūsu pilsētas tramvaja kustības vēl tālākai uzlabošanai.
A. Matisons, Tramvaja pārvaldes direktors
1952. gada 26. decembris „Komunists”
Tramvaju gaidot
(rubrika: Pilsētas tēmas)
Piestātne stāvošo ļaužu skati pievēršas ielas likumam, kur dārdot drīz vien parādās tramvajs.
Pasažieri nepacietīgi minējas uz vietas. Izveicīgākie steidzas tramvajam pretim, gatavojoties iekāpt, tam vēl braucot.
– Apstājās! – pēkšņi atskan vairākas balsis. Un tiešām, tramvajs, dārdēdams un blāvi mirdzot stikliem, apstājas netālu no piestātnes.
– Nogāja no sliedēm – kāds nosaka.
– izdega motors, – iebilst kāds cits.
– Stanga izkrita, – atskan no burzmas.
Gaidītāji, pazīstot apstākļus, konstatē pierastās tramvaja «slimības». Tomēr par spīti visiem minējumiem tramvajs sakustas un mundri žvadzēdams, tuvojas piestātnei. Aizbraucis tai garām metrus divdesmit, viņš piestāj. Pēc kādas minūtes tas atkal dodas tālāk, aizvedot uz pakāpieniem citu citam pieķērušos braucēju čemuru.
Palikušie pasažieri meklē straujās «iesēšanās» laikā pazaudētas galošas. Viņiem jāgaida nākošais vāģis un varbūt atkal veltīgi.
Minētā aina pazīstama Liepājas iedzīvotājiem. Tramvaja sliktais darbs jau ilgāku laiku ir diskusiju priekšmets pilsētas sabiedrisko un saimniecisko organizāciju dažādās sēdēs un apspriedes. Tomēr viss kā bijis, tā paliek.
Piecdesmit procentu vagonu neiziet uz līnijām tādēļ, ka trūkst vadu motoru enkuru izlabošanai. Šo «problēmu» nevarēja atrisināt pilsētas, nevar to atrisināt arī apgabala komunālās saimniecības vadītāji, bet Tramvaju pārvaldes direktors b. Matisons, atrodoties šo dīvu augstākstāvošo organizāciju «aizbildniecībā», par šo jautājuma daudz neinteresējas. Motori ar nolietotajiem enkuru tinumiem bieži iziet no ierindas. Tikai novembrī vien motori izdega 80 vagoniem. Kustības pārtraukumi un tas, ka apkalpojošam personālam jāmaksā par dīkstāvi, Tramvaju pārvaldei sagādā lielus zaudējumus. Tāpat ļoti dārgi izmaksā veco enkuru pārtīšana un veco vadu izolācijas atjaunošana. Ar šo darbu aizņemts vesels cechs.
– Taisāmies doties pēc vadiem uz Maskavu, – saka pilsētas komunālas saimniecības nodaļas priekšnieka b. Ponomarjovs.
Bet jau divus gadus šis brauciens ir tikai labs nodoms.
Tramvaju parka direktore b. Matisons un galvenais inženieris b. Zuntners nopūzdamies uzskaita savas vajadzības. Nepieciešamas jaunas pārmijas, sliedes, daudz materiālu. Tramvaju parka vadītāji izsaka necildinošas piezīmes par augstākstāvošo organizāciju darbu. Viņiem taisnība. Tiešām, pilsētas saimniecības vadītāju cenšoties papildināt apgabala centra transportu ar skaistiem autobusiem un taksometriem, aizmirsuši tramvaju. Izņemot dažus jaunus vagonus, pēdējie atgādina zirgu tramvaja laikus.
Tomēr pārāk daudz vainas tramvaja parka administrācija uzvel citiem. Kā direkcija cīnās par parka saglabāšanu? Uz to grūti atbildēt. Toties viegli konstatēt, ka ar darba disciplīnu te ļoti slikti. Darba kavējumi, novēlojami un citi darba disciplīnas pārkāpumi jauc tramvaja normālu darbu. Administrācija ilgu laiku pacieš, ka vecākais metinātājs Fogelis, remontu strādnieks Kambuts, kustības konduktors-kontrolieris Senkevičs, atslēdznieks Foss un vēl daži citi neievēro darba disciplīnu.
Bet piestātnēs darbīgie padomju ļaudis šķiež dārgo laiku. Un tikai tāpēc, ka slikti strādā cilvēki, kas atbildīgi par tramvaja satiksmi apgabala centrā.
V. Kišs