1987
1987. gads 7. aprīlis „Komunists”
VAI ziņo
(...)
29. martā Rīgas un Raiņa ielu krustojumā ar tramvaju sadūrās vieglais taksometrs, ko vadīja Vladimirs Dušins. Viņš bija nepareizi manevrējis, sodīts ar 20 rubļiem,
(...)
1987. gads 18. jūnijs „Komunists”
Reklāma uz tramvaja vagona
(rubrika: no redakcijas pasta)
Vai nebūtu laiks likvidēt pikanto reklāmu uz tramvaja sienām: «Pārdošanā sieviešu korsešu izstrādājumi.» Pēc manām domām, tas ir zināmā mērā piedauzīgi, Ja vajadzīgs uzraksts uz tramvaja sienām, tad var kaut vai par dabas, vēstures pieminekļu aizsardzību u. c., tikai ne par korsetēm.
R. Valka
Reklāma uz tramvaju vagoniem par Galantērijas kombināta firmas veikala «Lauma» sieviešu korsešu izstrādājumu preču nomenklatūru izveidota saskaņā ar Latvijas Tirdzniecības reklāmas aģentūras noteikumiem. Tā izpildīta profesionāli augstvērtīgi.
J. Plēsums, pilsētas galvenais mākslinieks
1987. gads 10. oktobris „Komunists”
Ne ar skaitu, bet ar prasmi
(rubrika: partijas dzīve: pārskati un vēlēšanas)
Šis pārskata ziņojums neatbilst tradicionālai shēmai. Par saviem panākumiem tagad mazāk runā, it sevišķi komunisti, uzsvēra Tramvaju pārvaldes partijas organizācijas sekretārs Valentīns Alakozs. Svarīgāk ir atrast neizmantotas rezerves, saskatīt pašu trūkumus un kļūmes, lai mobilizētu cilvēkus, vest sev līdzi brīdī, kad notiek krass lūzums visās mūsu dzīves sfērās.
Tas nav viegls uzdevums. Ar to godam tiek galā tikai tur, kur izveidota stingra prasīguma gaisotne.
Tramvaju pārvaldes kolektīvs nav liels. Šeit strādā nedaudz vairāk par simts cilvēkiem. Toties tās darbu redz visa pilsēta. Kurš no mums nebrauc ar tramvaju, šo ērto un lēto transporta veidu, kurš nesūkstas par tramvajniekiem, kad satiksmē kaut kas misējas. Tiesa gan, pēdējā laikā aizvien retāk gadās redzēt citu aiz cita stāvošus vagonus, mazāk jāgaida pieturās.
Tramvaju darbs uzlabojies, bet, tūdaļ jāpiebilst, jāuzlabo un jāpilnveido apkalpošanas kultūra. Šogad pārvadās vairāk nekā 12 miljonus pasažieru, par miljonu vairāk nekā pērn.
Stingru eksāmenu pārvaldes kolektīvam sarīkoja pērnā ziema. Un kolektīvs šo pārbaudi izturēja. Tika Izremontēti ievērojami nedrošo ceļu posmi, apmainīti novecojuši gulšņi. Lielas pārmaiņas notikušas pašā depo. Ieviesta atslēdznieku diennakts dežūra, remontdarbus veic stingri pēc grafika, Un vēl viens ļoti svarīgs moments: daudz darīts, lai uzlabotu depo strādātāju darba apstākļus.
Iestājoties aukstam laikam, cehos kļuva siltāk, labāk apgaismotas darba vietas, tās apgādātas ar nepieciešamām iekārtām, Pirms partijas sapulces sākuma Tramvaju pārvaldes priekšnieks komunists Jevgeņijs Mackevičs ar gandarījumu rādija savu saimniecību, it sevišķi depo remonta iecirkņus, kur izveidoti apstākļi strādnieku atpūtai. Tam ari ir liela nozīme, jo kadru mainība atkarīga ari no darba apstākļiem.
Pārskata ziņojumā tika skartas tikai sāpīgākās lietas, kuru ir vēl daudz kolektīva darbā. Tramvaju pārvaldē strādā 11 komunistu Pie mērķa jātiek, sarežģītie uzdevumi jārisina, kā mēdz teikt, nevis ar skaitu, bet ar prasmi. Vai vienmēr pietiek spēka un prasmes, lai aptvertu ne vien ražošanas, bet ari kolektīva sociālās attīstības, morālās gaisotnes uzlabošanas jomas?
Uz šiem jautājumiem tika sniegtas izsmeļošas atbildes tiklab ziņojumā, kā ari komunistu runās. Saruna notika bez kompromisiem, brīžiem tā bija diezgan asa. Uzsvēra, ka pārkārtošanās apstākļos nedrīkst samierināties ar neapzinīgu attieksmi pret darbu, dažkārt – klaju nolaidību.
Vagonu stāvlaiks remontā samazināts. Darba laika zudumi ari samazinājušies. Taču joprojām nav panākta kārtējā remonta un kontroles apskatu precīza organizācija. Neatbilst stingrajām prasībām remonta kvalitāte. Tādēļ dažkārt vagoniem no līnijas jāatgriežas depo.
Darba laiks bieži vien jāzaudē darbarīku, materiālu, vienkāršu skrūvju un uzgriežņu trūkuma dēj. Gadās, vagonu remontam izmanto vecas vai nestandarta detaļas. Vainīgi ir tie, kam jānodrošina remontstrādnieku darbs ar visu nepieciešamo. Slikti strādā apgādes dienests, kuru vada komunists N. Istraņins. Kādēļ tad partijas organizācija nav prasījusi viņa stingru atbildību?
Partijas sapulcēs Tramvaju pārvaldes vadošie darbinieki snieguši pārskatus. Piemēram, ne vienreiz vien pārskatu sniedzis tās priekšnieks komunists J. Mackevičs. Šo pārskatu rezultātā ātrāk stājusies ierindā jauna ēdnīca, dušas telpa, izremontētas citas telpas. Kad darba kārtībā izvirzījās jautājums par traumatisma samazināšanu, partijas organizācija uzņēmās to kontrolēt, sasniedza nospraustos mērķus un izpildīja uzdevumus. Gods kam gods pienākas – komunistam N. Ņikiforovam izdevās izskaust vairākus sīkumus, kuriem agrāk nepievērsa uzmanību, kaut gan tie bija traumatisma cēlonis.
Apgādes jautājumos šīs neatlaidības nez kādēļ pietrūkst. Komunisti redzēja šī dienesta vadītāja darba pieļautās kļūmes, bet partijas organizācija neattapās pieprasīt izskaust trūkumus.
Slikti ir ar kadru izvietojumu un audzināšanu. Par to daudzkārt runāts partijas sapulcēs. Bet tālāk par runām un pieņemtajiem lēmumiem tā lieta netika. Tādēļ pat pārskata un vēlēšanu partijas sapulcē netika noskaidrotas daudzas ēnas puses, piemēram, kādēļ viena gada laikā mainījušies vairāki galvenie enerģētiķi, kas pamudinājis aiziet no darba drošības tehnikas revidentu, kādēļ aizgājis galvenais inženieris, kurš bija atzīstami uzsācis darbu.
Daudzos statistikas pārskatos ir aile «Kadru mainība». Tramvaju pārvaldē šī mainība mazliet samazinājusies, bet vēl joprojām ir ietekmīga – 17,2 procenti. Kādēļ aiziet strādnieki un vadošie kadri? Partijas organizācijā ķērās pie šī jautājuma noskaidrošanas. Nedaudz aizsteidzoties priekšā, pateiksim, ka no Tramvaju pārvaldes aiziet tagad jau bijušais partijas organizācijas sekretārs V. Alakozs, kurš strādāja depo par atslēdznieku.
Darba disciplīna pārvaldē varētu būt labāka. Kaut gan skaitļi zināmā mērā iepriecina, tie nedrīkst apmierināt nedz administrāciju, nedz partijas organizācijas komunistus. Pērn pieļauti 26 darba kavējumi, šī gada astoņos mēnešos šis bēdīgais rādītājs samazinājies līdz desmit. Tie, kas tiecas pēc pudeles, var «panākt nokavēto» līdz gada beigām, ja nebūs stingrākas cīņas pret nolaidību un izlaidību. Un kam, ja "ne komunistiem, šeit jāsaka izšķirošais vārds, precīzāk sakot, jāveic operatīvi pasākumi?
– Dzērāji, – teica komuniste Lūcija Moiseja, – slaistās pie Tramvaju pārvaldes vārtiem, bet mēs izliekamies tos nemanām. Dažkārt dzērāju iesaka uzslavai, dažkārt pat laikraksta fotokorespondentam. Pārvaldē nodibināta Atturības veicināšanas biedrības pirmorganizācija, to vada komuniste A. Zariņa. Daudzi strādātāji pat nezina, kas tā par organizāciju, kādi ir tas mērķi, ko tā dara. Tas ir izdevīgi dzērājiem, kuri atklāti 'smejas par atturīga dzīvesveida «cīnītājiem», bet paši turpina žūpot darba laikā. Daži šīs neiznīdējamās «sabiedrības» pārstāvji viesojušies Medicīniskajā atskurbtuvē.
Ja satiksmes dienestā vērojama tieksme" labāk apkalpot pasažierus, tiek ievērots tramvaju satiksmes grafiks, tad ceļu saimniecības dienestā stāvoklis joprojām ir sarežģīts. Šis dienests atrodas galvenā' enerģētika J. Perepeča pārziņā. Sājā dienestā nav pat meistara. Pēc daudzu ceļu saimniecības dienesta strādātāju darba grāmatiņu ierakstiem var izpētīt visus Darba likumu kodeksa pantu pārkāpumus.
Paliekot «brīvās ganībās» bez meistara uzraudzības, ceļu strādnieki darba laikā izklaidējas, ka nu kurš prot.
Saskaņā ar termiņiem, kas apstiprināti partijas sapulcē, pārvaldes kolektīvam martā un aprīli vajadzēja pāriet uz brigādes darblīgumu un jaunu darba samaksas sistēmu. Pieņemot lēmumu, tam negatavojās, tādēļ arī tagad nav gatavi pārejai.
Daudzi jautājumi palikuši ārpus komunistu redzes loka. Pie tiem pieder partijas organizācijas rindu izaugsme, komjaunatnes vadīšana. Ne tikai pārskata laikā, bet ari trijos gados neviens Tramvaju pārvaldes strādātājs nav uzņemts partijas biedru kandidātos. Sen apdzisis «Komjaunatnes starmetis», kaut gan daudz kas būtu izgaismojams.
– Kur ir mūsu jaunatne? – vaicāja komunists J. Harkovs. – Mums ir krietni jaunieši, bet mēs ar viņiem nestrādājam, neinteresējamies par viņu darbu, rūpēm, noskaņojumu. Tas ir liels robs partijas organizācijas darbā.
Viņa domām nevar nepiekrist Tomēr domāju, ka Tramvaju pārvaldes komunisti spēj stāvokli labot. Jo ne tikai komunistu skaits, bet arī viņu prasme, kaujinieciskums ir noteicošais darbā.
V. Čečotkins
1987. gads 10. decembris „Komunists”
Paziņojums
Tramvaju pārvalde lūdz uzņēmumus un iestādes līdz 20. decembrim saņemt rēķinus mēneša kartiņu iegādei 1988. gadam.